Vše, co byste o alergiích měli vědět
Alergie jsou přehnanou reakcí lidského organismu na nějakou látku z našeho okolí – na alergen. A ukazuje se, že se změnou klimatu přibývá stále větší množství alergiků. Souvisí to s tím, že alergenní rostliny jsou větší a produkují více pylu. Také období léta je poslední roky delší. Důležité je zvolit správnou léčbu. A to je obvykle kámen úrazu, protože spousta lidí se snaží vyléčit samo. Na každý typ alergie je ale vhodná trochu jiná léčba.
Hyposenzibilace – léčba vakcínami
Injekce je vhodným způsobem, jak předejít celé řadě alergií. Není ale vhodná pro všechny. Jestliže máte alergie pouze na jaře nebo na podzim, pak se tento způsob boje proti alergiím nevyplatí. Naopak v případě celoročních příznaků se může hyposenzibilace pochlubit úžasnými výsledky. Pokud se pro tento způsob rozhodnete, měli byste počítat s poměrně velkou časovou náročností. Prvních pár měsíců budete muset docházet k alergologovi jednou za týden. Po každé dávce vakcíny musíte v ordinaci počkat ještě 30 minut pro případ, že by se objevily nějaké reakce.
Foto: Pixabay
Včasné zahájení léčby
Pokud víte, že trpíte alergiemi na pyl, je vhodné zahájit léčbu ještě předtím, než se projeví její první příznaky. Sledujte, jak na tom rostliny jsou a jakmile se budou chystat kvést, zahajte léčbu antihistaminiky. Jakmile se v těle začnou uvolňovat histaminy, je těžší alergii léčit.
Hubnutí může být řešením
Bylo prokázáno, že přejídání zvyšuje reflex, čímž se částice kyselin dostávají do plic a způsobují zde podráždění. Tato kyselina se také může dostat k nervovým zakončením v dolní části jícnu. Ta pak vysílají zprávy do mozku, čímž dochází k podráždění dýchacích cest. Obezita sama o sobě je velice nebezpečná pro vaše plíce, protože tuk je natolik rozložitý, že se plíce nemohou rozpínat.
Alergie na domácí mazlíčky
Pokud si někdo pořídí domácího mazlíčka a poté zjistí, že mu způsobuje alergické projevy, do ordinace alergologa se dostane obvykle, až když je jeho stav vážný. A domácích mazlíčků není možné zbavit se jen tak. Vhodným řešením je udržovat je mimo ložnici a používat vysavač s HEPA filtrem.
Zatočte s roztoči
Alergie na roztoče může být opravdu problematické, protože není tak jednoduché se jich zbavit. Existují speciální povlaky na polštáře, které pomohou proti tomu, aby roztoči putovali dovnitř a ven. Dobrou volbou je také nakoupit si matrace, přikrývky a polštáře, které jsou hypoalergenní. I ty vám mohou usnadnit spánek. U povlečení se zaměřte na počet mikronů v tkanině – čím je počet menší, tím jsou vlákna v látce těsnější. A tudíž propustí méně roztočů. Ideální je číslo 2, maximální je pak 4 až 5.
Zdroj: https://www.thehealthy.com/allergies/13-things-allergists-wont-tell-you/
Foto: Pixabay