Všechny druhy luštěnin stojí za to
Luštěniny jsou věrným společníkem každého z nás. Jídleníček by je měl bezesporu obsahovat, což si uvědomujeme nejen my samotní, ale i třeba Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, které se snaží do jídelníčků školních jídelen a vývařoven zařazovat pokrmy, jichž jsou luštěniny základem. V každém případě si ale i na povinných luštěninách můžeme dokonale pochutnat. Jejich vedlejší účinky jsou nám samozřejmě známé, ale i přesto bychom je měli konzumovat. Které z nich jsou optimální.
Fazole jako malá vitamínová bomba
V souvislosti s luštěninami si mnozí lidé vybaví zejména fazole. Ano, skutečně se jedná o nejoblíbenější luštěniny vůbec. Jejich hlavní předností není pouze vynikající chuť, ale také vysoký obsah tělu prospěšných látek. Jmenovat bychom mohli především vitamíny z řad E, B a A, případně polysacharidy, vlákninu a mnohé minerální látky. K nasycení by vám mělo postačit bohatě nějakých 100 gramů fazolí, což se o mnohé jiné zelenině zpravidla říci nedá. Děje se tak díky vysokému obsahu bílkovin a vlákniny.
Čočka je taky skvělá
Prakticky stejně je na tom z pohledu množství lidskému organismu prospěšných látek také čočka. Ta v sobě nese spousty vitamínuB, draslíku, vápníku a látek jako železo či zinek. Mimo jiné je schopna díky těmto obsaženým látkám pomoct v činnosti jater, sleziny a slinivky břišní. Železo mimo jiné napomáhá k regulaci množství cukru v krvi, což má za následek úspěšný boj proti všudypřítomné únavě pocházející nejčastěji z přemíry stresu.
Vypěstujte si sami
Všechny luštěniny si můžete pohodlně na vaší zahradě vypěstovat doma sami. Nejjednodušší plodinou je z hlediska pěstování hrášek. Stačí jej pouze zasadit a máte vyhráno. Po vyklíčení již jen zaléváte. Fazol ale také není nijak náročnou plodinou. V pěstování se také nijak nezmýlíte. U čočky je situace poněkud obtížnější, jelikož její pěstování již není u nás tolik obvyklé.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.