Vůně a jejich vliv na mozek
Vonné tyčinky nebo svíčky jsou oblíbené zejména na podzim a v zimě. Je prokázáno, že příjemná vůně dokáže vylepšit naši náladu, což se v depresivním počasí vyznačujícím se krátkými dny a šerem, může hodit. Při dýchání vdechujeme kromě vzduchu také molekuly chemických sloučenin. Ty mohou stimulovat čichové receptory, které posílají informace do mozku a způsobují specifické obrazy (například vzpomínky nebo emoční stavy).
Mozek a paměť
Vzhledem k tomu, že si vůni náš mozek spojuje s emočními projevy, častokrát si můžeme zapamatovat také situace, při kterých jsme tyto vůně vdechovali. Některé vůně v nás proto vyvolávají příjemné emoce a vzpomínky. A díky tomu je možné zlepšit si díky nim náladu i v zimě. Vůně můžeme vyvolávat záměrně a to právě s pomocí nejrůznějších prostředků – difuzérů, vonných svíček a tyčinek, vůně do zásuvek a spousta dalšími způsoby.
Foto: Pixabay
Vůně pro lepší náladu
Aromaterapie již léta využívá vůně k léčbě nejrůznějších psychických problémů a poruch. Stojí za to využít těchto znalostí ke zlepšení nálady. To, jakou vůni zvolit, je individuální. Každému se totiž může líbit něco jiného. Obvykle se za nejlepší vůni na podzim a v zimě považuje borovicový olej, který nejenže zlepšuje náladu, ale pomáhá také při nachlazení. Zde jsou nejoblíbenější vůně pro zlepšení nálady:
- Borovicová vůně: tato vůně působí relaxačně, může přispět k celkovému uvolnění, včetně svalového napětí. Uklidňuje myšlenky a působí pozitivně při léčbě stresu a úzkostí. Díky této vůni si můžete odpočinout ale také ulevit při nachlazení, kašli a chřipce.
- Růžová vůně: také tato vůně se používá k léčbě úzkosti. Zlepšuje náladu a bojuje proti nespavosti, uklidňuje svalové a nervové napětí.
- Citrusová vůně: na podzim a v zimě jsou vhodné vůně citrusů, které zmírňují deprese, nervové napětí a pomáhají při usínání.
- Levandulová vůně: je ideální v každém ročním období, protože působí proti depresím. Zvyšuje náladu, uklidňuje nervy a pomáhá při usínání. Levandulový olej se často používá také do koupele, aby uvolnil bolavé svaly a klouby.
Zdroj: https://kobieta.interia.pl/zycie-i-styl/news-jak-zapach-wplywa-na-mozg-sposob-na-poprawe-nastroju-jesieni,nId,5661503
Foto: Pixabay