Vyhýbejte se cukru co nejvíce to jde. Zkuste ovoce či koření
Cukr není nezbytnou živinou, proto jej nemusíme ve stravě vůbec mít. Bohužel nám chutná, a to natolik, že se přidává i do takových potravin, u kterých byste to nečekali. Typickým příkladem jsou některé polévky nebo pečivo, které se na první pohled zdá jako slané (například některé chleby). Když se tyto „schované“ cukry nasčítají, můžete zjistit, že jich jíte více, než byste měli. Pamatujte si, že žádný cukr, a to ani sladidla, nejsou zdravé, pokud jich jíte nadbytek. Jak se jim tedy vyhnout?
Čtěte etikety
Základem je číst etikety výrobků. V tabulce nutričních hodnot je uvedeno, kolik cukru daný výrobek obsahuje. Pro ženy je obecně určeno maximální množství cukru v hodnotě 24 gramů denně, pro muže 36 gramů denně. Problémem je to, že když se chcete cukru vyhnout, může vám začít chybět. Je totiž návykový. Jeho chuť vám může chybět. Pokud se budete snažit a vařit si vlastní jídla, můžete se přidanému cukru vyhnout.
Foto: Pixabay
Cukr není třeba, stačí ovoce
Vzhledem k tomu, že cukr naše tělo k životu nepotřebuje, nemusíme jej konzumovat. Pokud vám chybí sladkost, můžete si pomoci jinými, zdravějšími způsoby. Například ovoce je samo o sobě sladké. Toho se využívá zejména u banánů, ze kterých můžete připravit palačinky nebo třeba pečivo. Stejně tak můžete použít jakékoli jiné ovoce, jako jsou jahody, hrozny nebo třeba jablka.
Okořeňte si život
Některé koření nám navozuje pocit sladkosti, takže to můžete udělat i takto. Typickým zástupcem je třeba skořice, vanilka, zázvor, badyán, anýz, hřebíček nebo třeba nové koření. Pokud začnete tyto přidávat do svých pokrmů, můžete množství cukru použitého v receptu snížit, až ho nakonec úplně vynecháte. Koření upotřebíte nejenom v pokrmech, ale také nápojích, a to i teplých (káva, čaj).
Cukr lze odstraňovat pomalu
Už jsme to naznačili – množství cukru je možné snižovat postupně. Jeho náhlé vynechání může dokonce u některých lidí vyvolat abstinenční příznaky. Takže pokud si sladíte kávu dvěma lžičkami cukru, zkuste si příště dát lžičku a půl. Po týdnu už snižte na lžičku. Uvidíte, na jaké množství se můžete dostat. Pokud máte žízeň, pijte čistou vodu, popřípadě si ji ochuťte šťávou z ovoce (dobře funguje citronová šťáva, chcete-li něco sladšího, můžete použít jahody, třešně, pomeranč apod.). Chcete-li si dát džus, volte ten nedoslazený a nařeďte si ho půl na půl s vodou.
Zdroje info:
https://health.clevelandclinic.org/best-and-worst-sugar-substitutes/?_gl=1*1c6vmxc*_ga*NjEzMzExMTQyLjE3MDQ5OTg5MDY.*_ga_HWJ092SPKP*MTcwNDk5ODkwNS4xLjEuMTcwNDk5ODk0NS4wLjAuMA..
https://www.health.harvard.edu/heart-health/the-sweet-danger-of-sugar
Foto: Pixabay