Vyplatí se očkování proti rakovině děložního čípku

Očkování

Očkování proti rakovině čípku děložního je u nás velmi často diskutovaným tématem. Není se čemu divit, jelikož rakovina se řadí mezi největší strašáky celého lidstva. Za rakovinu děložního čípku mohou takzvané papillomaviry, a to nejčastěji v typologii 16 a 18. Přenášejí se nejčastěji prostřednictvím pohlavního styku a jejich přenašeči o jejich existenci neví vůbec nic! Očkování by mělo pomoct ke vzniku protilátek proti dvěma zmiňovaným HPV virům.

Po očkování…

Po absolvování očkování dochází k rozvoji zvýšení imunity organismu očkované dívky proti zmiňovaným virům. Součástí vakcín jsou pouze obaly samotných virů, takže jakékoli nakažení je vyloučeno. Zabránit by měla vakcína zhruba 80 – 90 % veškerých případů rakoviny děložního hrdla. Mimo jiné by mělo dojít i ke snížení rizika rozvoje rakoviny pochvy, konečníku a některých další části těla. Očkování provádějí jak pediatři, tak i gynekologové.

Průběh očkování

Co se týká samotného průběhu očkování, je třeba uvést, že probíhá vpichem do ramenního svalu dívek. Ty se musí očkovat v době, kdy ještě nezahájily pohlavní život. Podle různých zdrojů je možné tvrdit, že má očkování smysl i pro starší ženy, které již sexuálním životem procházejí. Riziko se pochopitelně snižuje. Samozřejmostí je docházení na pravidelné prohlídky ke gynekologovi.

Druhy HPV vakcín v České republice

Vakcín je v České republice hned několik. Při jejich výčtu začneme vakcínou Gardasil 9, která stojí 4 500 korun za jednu dávku, přičemž zapotřebí jsou 3. Dále jde o Silgard, který stojí o 1 000 korun za dávku méně. Nejlevnější je Cervarix, který stojí 1 900 korun za jednu jedinou vakcínu. Výběr konkrétního typu je ryze na každé ženě, pro kterou se rozhodne. Optimální je nastudovat si co největší množství informací a až poté se rozhodnout. K dispozici je jich hodně přímo na stránkách výrobců.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.