Vyrobte si levný sirup na podporu imunity z lichořeřišnice

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice je rostlina, kterou můžete používat několika způsoby. Zaprvé se vám může pnout po mřížce a zkrášlit tak různé prostory. Je to rostlina, která je nenáročná, což znamená, že ji zvládne pěstovat opravdu každý. A navíc jsou všechny její části jedlé. Snadno ji tak můžete přidat do svého jídelníčku a obohatit se tak o spoustu vitamínů a minerálů. Kromě toho ale poskytuje také celou řadu zdravotních přínosů.

Jaké živiny lichořeřišnice obsahuje?

Kromě vitamínu C, který je prospěšný mimo jiné pro váš dobře fungující imunitní systém, obsahuje lichořeřišnice též železo, vitamíny skupiny B, mangan, fosfor a vápník.

Jaké zdravotní účinky lichořeřišnice nabízí?

Tato bylinka má antibiotické, antimikrobiální a antioxidační účinky. Může prý pomoci i proti těm nemocem, které jsou odolné vůči běžným antibiotikům. Lichořeřišnice pomáhá předcházet kašli a zmírňuje jej, působí jako prevence nachlazení a chřipky a též snižuje závažnost těchto onemocnění. Jeden list snědený za hodinu při nástupu bolesti v krku může drasticky snížit závažnost infekce.

  • Snězte 3 semínka denně a budete chráněni proti virům a nachlazení.
  • Jakmile přijde kašel, jezte 3 čerstvé listy třikrát denně. Budete se divit, jak rychle zafunguje!
Lichořeřišnice
Foto: Unsplash.com

Jak vyrobit sirup z lichořeřišnice?

Vzhledem k nízkému obsahu vody je třeba připravovat sirup vařením, nikoli studenou metodou. Lichořeřišnici natrhejte a omyjte. Můžete ji překrájet, vložte ji do hrnce. Můžete přidat na kousky nakrájený citron. Zalijte studenou vodou tak, aby bylo vše ponořené. Pomalu přiveďte k varu. Nechte pár minut povařit a poté odstavte. Nechte odležet do druhého dne. Pak sceďte.

Do tekutiny přidejte cukr, který slouží též jako konzervant (podle chuti je možné použít též kyselinu citronovou). Pomalu zahřívejte za stálého míchání. Jakmile se cukr rozpustí, dosáhněte varu a povařte asi 3 minuty. Plňte do čistých sklenic (pod víčko kápněte trochu alkoholu, abyste zachovali trvanlivost.

Jak připravit tinkturu z lichořeřišnice?

Je to velmi jednoduché, natrhejte si listy a stonky této rostliny, kterých budete mít v sezóně víc, než dost. Dejte je do sklenice a zalijte minimálně čtyřicetiprocentním alkoholem. Může to být slivovice, vodka, ale i jiné. Uzavřete víčkem a postavte na okenní parapet. Tady nechte minimálně jeden měsíc. Ideální by bylo, kdybyste si jednou denně vzpomněli, a sklenici protřepali. Pokud to bude méně často, nevadí. Po uplynutí jednoho měsíce (ale klidně i více) sceďte přes jemné plátýnko. Tekutinu uchovávejte v lednici.

  • Při rýmě, nachlazení a bolesti v krku (včetně angíny) užívejte dva dny po dvou hodinách jednu čajovou lžičku (tj. asi šestkrát denně). V další dny užívejte už jen třikrát až čtyřikrát denně.
  • Preventivně používejte třikrát týdně jednu lžičku tinktury.

Zdroje info:

https://pardubice.rozhlas.cz/tinktura-z-lichorerisnice-nejlepsi-na-imunitu-8255625

https://themicrogardener.com/20-reasons-to-grow-this-amazing-herb/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29766690/

Foto: Unsplash.com