Vysoká hladina krevního cukru: Cukrovka není záležitostí pouze lidí s nadváhou
V současné době je v České republice okolo 800 tisíc pacientů s cukrovkou. Je to vysoké číslo a bohužel nemocných stále přibývá. Ještě před rokem 1921 byl diabetes mellitus neléčitelnou nemocí. Dnes už naštěstí existují léky, které při léčbě pomáhají. Proč vadí vysoká hladinu krevního cukru?
Co je to diabetes mellitus
Diabetes mellitus vzniká v důsledku nedostatku inzulínu (cukrovka 1. typu) nebo jeho nedostatečného účinku (cukrovka 2. typu). Pokud inzulín v těle chybí, dochází k narušení transportu glukózy z krve do buněk buněčnou membránou. To vede k vysoké hladině cukru v krvi a ke vzniku ketolátek, které jsou rozpustné ve vodě a vylučují se močí. Do moči se ale vylučuje také nadbytek glukózy, přičemž obě látky s sebou strhávají vodu. Proto je průvodním jevem neléčené cukrovky nadměrné močení a velká žízeň. Dále se nemoc může projevovat také nechutenstvím či úbytkem hmotnosti.
Děti a mladí lidé nejčastěji onemocní cukrovkou 1. typu. O cukrovce 2. typu se říkalo, že je nemocí lidí s nadváhou. Je to sice pravdivé tvrzení, ale stále častěji jí onemocnění také lidé s normální hmotností, se sedavým způsobem života a nadměrným stresem.
Proč škodí vysoká hladina cukru v krvi
Jestliže je chronicky zvýšená hladina krevního cukru, vede tento stav ke vzniku dalších onemocnění. Základem léčby cukrovky je úprava životosprávy a jídelníčku. Ruku v ruce nastupuje léčba pomocí léků nebo injekcemi inzulínu. Nekompenzovaná cukrovka s trvale vysokou hladinou cukru v krvi je zdraví i život ohrožující. Proto jsou tak důležité pravidelné kontroly diabetika v diabetické ordinaci a monitorování krevního cukru v průběhu dne.
Neléčený diabetes mellitus vede k odumírání citu v prstech a v končetinách, k odumřením oční sítnice a tím pádem ke slepotě, k poškození až selhání ledvin.
Ani nízká hladina cukru v krvi není optimálním stavem. Hypoglykémie často vede až ke vzniku mdlob, třesu těla a ke kómatu.
Léčbu inzulinem známe od roku 1921. Zdroj obrázku: Pixabay.com
Zdravý jídelníček pacienta s cukrovkou
Základem jídelníčku diabetika jsou potraviny s nízkým glykemickým indexem (zelenina, luštěniny, ořechy, ovesné vločky). Vyvážený příjem potravy obsahuje zejména kvalitní bílkoviny (netučné maso, tvaroh, sýry), přiměřené množství polysacharidů a tuků na rostlinné bázi. Držet diabetickou dietu znamená mimo jiné si jídlo pravidelně odvažovat a přesně kontrolovat jeho množství. Přejídání není na místě. Součástí léčby cukrovky je také pravidelná pohybová aktivita.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.