Vysoká teplota: Jak ji můžete účinně snížit?
Cítíte se zcela v pořádku, ale teploměr stále ukazuje zvýšenou teplotu? Vůbec si neuvědomujete, že je vaše tělo mírně přehřáté. Toto není pro tělo nebezpečné, a tak se s tím zpravidla nemusí nic dělat. Ať tak či onak, pečlivě si kontrolujte svůj zdravotní stav. V případě, že se k potížím přidá svalový třes nebo slabost a teplota stoupne nad 38 °C, může být na vině nemoc nebo zánět. Jak si s tím poradit?
Navzdory tomu, že zvýšená teplota sama o sobě není nemocí, je prvotním příznakem toho, že jedinec není zcela zdráv. Obvykle proto, že může jít o proces, kterým se tělo chrání před propukající nemocí, zejména tím, že rozšiřuje působení a reakce imunity a omezuje účinnost některých patogenů. Má však jednu nevýhodu. Obvykle proto, že také dochází ke zrychlení srdeční frekvence a trávicího systému, což je riziko zejména pro pacienty se srdečními chorobami nebo starší osoby. Vysoká teplota oslabuje, protože mění rychlost některých biochemických reakcí v těle. Pokud tělesná teplota překročí určitou hranici, hrozí celkové selhání.
Příčiny vzniku
Rostoucí teplota je častěji způsobena infekčními nemocemi nebo záněty. Častěji se projevuje jako doprovodný příznak s náznakem nachlazení, anginy pectoris nebo bronchitidy. Ale může k tomu navíc dojít v důsledku úrazu, chirurgického zákroku nebo jako vedlejší dopad imunizace. U novorozených dětí teplota pravidelně signalizuje vývoj zoubků, u starších dětí a mládeže například střevní chřipka.
- Salmonela, leptospira, infekční endokarditida
- Absces nebo sepse
- Pneumonie, hepatitida či meningitida
- HIV, leukémie nebo revmatoidní artritida
Jak můžete efektivně snížit teplotu?
Terapeutická opatření, která mají snížit teplotu, mají dvojí dopad, buď potlačením zánětu, nebo působením specificky na termoregulační centrum v mozku. Nejčastěji pacienti užívají přípravky obsahující paracetamol a ibuprofen, ale navíc léky s acetylsalicylovou kyselinou. Pacienti si mohou vybrat z tablet, sirupů a ve vodě rozpustných prášků.
Srazit teplotu můžete i cíleným ochlazováním povrchu těla. Čas, který by měl být vyměřený pro přiložení zábalu je individuální, ale doporučené je 5-8 minut. U dětí je nejlepší využít čípky, sirupy a tablety, kromě paracetamolu.
Jaké jsou babské rady?
Pokud přijmete rady, které naše babičky využívaly ke snížení teploty více než léky, budete moci vyzkoušet čaj z lipového květu nebo černého bezu s medem a citronem. Octové punčochy mohou být velmi dobrou volbou. Jde o bavlněné ponožky, které stačí namočit studenou octovou vodou (6 lžic octa na 500 ml vody), vyždímat a nasadit na nohy. Přes ně navléknete suché ponožky a necháte je přes noc. Stejně tak můžete využívat bylinky jako jsou:
- Heřmánek
- Zázvor
- Bezinka
- Meduňka
- Máta
Ale i tak berte sílu bylinek jen jako doplňkovou léčbu a pokud léčba nezabere, sáhněte po vhodné léčbě.
Zdroje info: https://www.springer.com/journal/10740, https://academic.oup.com/ije/article/52/3/783/6893949
Náhledové foto: Pixabay