Využijte dary a zázraky přírody
Světem zdravého stravování a způsobu života dnes hýbou termíny jako raw strava, bio nebo fair trade. Za tajemnými názvy se v podstatě skrývá jen to, že se lidstvo vrací k přírodě, snaha být k ní ohleduplný a využívat její zdroje co možná nejefektivněji. Jde o návrat ke kořenům a zdravému rozumu.
Živá strava
Jinak řečeno raw čili syrová. Lidé, kteří takové stravování praktikují (rawfoodisté nebo vitariáni) jedí všechno, co běžným způsobem se stravující člověk. Až na podstatný rozdíl: všechny suroviny používají v původní podobě, tedy tak, jak byly vypěstovány, a v běžném významu toho slova nevaří. Nekonzumují totiž žádné jídlo, které prošlo teplotou vyšší než 45⁰C. To znamená, že místo vaření, smažení, dušení a pečení připravují jídlo tak, že nakličují semínka, odšťavňují a suší ovoce a zeleninu, namáčejí ořechy a luštěniny.
Kromě toho je základem raw jídelníčku třeba agáve sirup (místo průmyslově zpracovaného cukru), kakaové máslo, mořské řasy, kokosové mléko, krém nebo kokosový olej. Raw je sice náročnější na organizaci „vaření“ (sušení a klíčení trvá i několik hodin či dnů), ale vaše tělo vám alespoň za zkoušku živé stravy rozhodně poděkuje. Navíc se nemusíte vzdávat ani mlsání: dnes je na trhu dost možností, např. raw tyčinky od české firmy Lifefood.
Kokosový olej
Je to bez přehánění zázrak. Možnosti jeho využití v kuchyni a běžném životě jsou totiž neuvěřitelně široké. Pořiďte si ale takový kokosový olej, který je stoprocentní a neobsahuje nic jiného. Tak vám bude stačit jedno balení, ze kterého si naberete tu na salát, tu na vlasovou masku.
Kokosový olej není tekutý, má tuhou konzistenci, ale roztéká se při velmi nízkých teplotách. Pokud ho potřebujete mít tekutý, stačí ho dát trochu na lžíci a tu zahřát v rukou, pak ho můžete směle použít jako klasický rostlinný olej třeba na smažení, do moučníků nebo salátů. Tenhle olej se nepřepaluje ani vám nevyprskne z pánve. Dá se i namazat na chleba, protože má úchvatnou chuť i vůni.
Pomůže i při hubnutí, protože energii z něj využívá tělo postupně. Neobsahuje žádný cholesterol a dokáže navodit pocit sytosti. A co teprve při nachlazení: přidávejte si ho do čaje, pomůže zmírnit kašel. Léčí i mrazem popraskané tlapky našich čtyřnohých přátel. Posiluje imunitní systém, samozřejmě při pravidelném užívání nejlépe ráno.
Využití kokosového oleje v kosmetice je doslova nevyčerpatelné. Namažte si s ním bez obav tělo jako běžným tělovým mlékem, a to i pokud máte atopickou pokožku. Rychle se vstřebává a nemastí. Nebo se s ním odličte, oči vás z něj pálit rozhodně nebudou. Místo zubního kartáčku a pasty použijte prst a kokosový olej, při několikatýdenním používání bělí zuby. Využijte jeho hojivou sílu na spáleniny od sluníčka. Použijte ho jako balzám po holení. Mějte ho v kabelce místo balzámu na rty. Vetřete si ho po umytí do ještě mokrých vlasů a půl hodiny nechte působit pod ručníkem jako vlasový zábal, pak ho smyjte. Budete žasnout nad jeho účinky!
Zdroj obrázku: chefshop.cz
Kouzelná slůvka „bio“ a „fair trade“
Dnes velmi užívaná (místy až nadužívaná) slova reprezentují snahu čím dál více lidí žít v souladu s přírodou nebo ji minimálně dále nezatěžovat. Bio znamená, že potravina pochází z ekologického zemědělství, které neznečišťuje přírodní zdroje a nepoužívá chemické látky k urychlení produkce. Fair trade zahrnuje podporu producentů třetího světa a bojkot špatných pracovních podmínek, třeba dětské práce.
V současnosti nejprodávanější fairtradové produkty jsou banány, kakao, káva, bavlna, cukr a čaj. Nesmírné popularitě se těší fair trade čokoláda. Jen čokolády značky Seed and Bean se už prodalo přes 3 milióny kusů!
Zdroj náhledového obrázku: chefshop.cz
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.