Výživovým poradcem může být vlastně kdokoliv. Stačí k tomu opravdu málo
Lidí se zájmem o hubnutí a zdravé potraviny je mezi námi poměrně hodně. Někteří také dávají vydělat nemalé finance specialistům na výživu – výživovým poradcům. Víte, že „odborníky“ na stravování se můžete stát i vy sami? Jak je to možné?
Stolečku, prostři se
Jídlo nás provází celým životem. Mnohým nedává myšlenka na nějakou dobrotu ani spát, takže se nutně musejí v noci přikrást k ledničce a najít si v ní něco na zub. Ohledně správného stravování se na nás snad ze všech možných stran valí informace o tom, co bychom jíst měli, nebo naopak neměli, co jsou to superpotraviny, proč nekonzumovat cukry a kdy dát přednost rostlinné nebo raw stravě a co to vlastně je ta keto dieta. Těch informací je tolik, že člověk se v nich až ztrácí.
Není pak divu, že si někdo raději najde výživového poradce a jde se za ním poradit ohledně zdravého jídelníčku, aby konečně začal hubnout. Při výběru specialisty by si ale měl každý dát dobrý pozor na to, komu se vlastně svěřuje do péče.
Foto: Pixabay
Výživovým specialistou snadno a rychle
Je zajímavé, že na tak poměrně složitý obor, jakým výživové poradenství je, není třeba mít žádné odborné vzdělání. Zcela postačí jen absolvovat některý z kurzů na výživu (v délce trvání 8 dní či 1 měsíc dle nabídky), mít dovršených 18 let, být občansky bezúhonným a jít si požádat na příslušný živnostenský úřad o vydání živnostenského listu za poplatek 1 000 Kč.
Vlastně ani ten kurz absolvovat nemusíte, protože výživové poradenství spadá pod volnou živnost „Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků“, kde nikoho nezajímá, jaká je vaše odbornost. A pak už jen záleží na tom, jak jste šikovní ve shánění klientů. Dokonce ani neexistuje nutnost si své vědomosti pravidelně doplňovat. Přitom špatně sestaveným jídelníčkem lze člověku zdravotně ublížit.
Jaký je rozdíl mezi výživovým poradcem a nutričním terapeutem?
Na první pohled to vypadá, že výživový poradce a nutriční terapeut je jedno a to samé. Obě dvě profese radí, jak správně jíst. Abyste ale mohli dělat nutričního terapeuta, musíte vystudovat lékařskou fakultu, bakalářský nebo magisterský obor nutriční terapie. Vidíte ten podstatný rozdíl? Oproti jeden měsíc trvajícímu kurzu stojí minimálně 3 roky studia na vysoké škole. Tak až budete hledat odborníka na výživu, zajímejte se také o to, jaké vzdělání má daný specialista za sebou.
Zdroj info: https://ftvs.cuni.cz/FTVS-1619.html
Náhledové foto: Pixabay
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.