Water fasting: způsob, jak zhubnout, má svá rizika

Voda

Water fasting můžeme vysvětlit jako jakýsi vodní půst. Díky této technice by mělo být usnadněno hubnutí. Water fasting je také spojován se sníženým výskytem některých chronických onemocnění. Odborníci ale jedním dechem dodávají, že tento způsob stravování není zcela bez rizika. Taktéž může dojít k procesu, který pomáhá tělu rozkládat a recyklovat staré části buněk.

Water fasting základní pravidla

Vodní půst je typ půstu, během kterého nesmíte konzumovat nic kromě vody. Water fasting většinou trvá 24 až 72 hodin. Bez lékařského dohledu byste neměli držet půst o vodě déle. Lidé tuto metodu používají, protože je k tomu vedou náboženské důvody, chtějí detoxikovat své tělo nebo zhubnout. Někdy je vodní půst důležitý před lékařským zákrokem. Tento způsob stravování přináší ale také zdravotní rizika. Pokud bychom jej drželi příliš dlouho, mohl by být dokonce nebezpečný.

Water fasting není pro každého

Určité skupiny lidí by tuto dietu rozhodně držet neměli. Patří sem lidé s dnou, cukrovkou (oba typy 1 a 2) a poruchami příjmu potravy, starší dospělí, těhotné ženy a děti. Předtím, než se do půstu pustíte, připravte na něj své tělo. Například tím, že budete jíst menší porce při každém jídle nebo se budete část dne postit. V rámci diety nesmíte jíst ani pít nic jiného než vodu. Za den můžete vypít tolik vody, kolik chcete. Slabší jedinci mohou v průběhu postění pociťovat únavu nebo závratě. Je dobré vyhnout se v tyto dny těžším fyzickým aktivitám.

Pít vodu

Foto: Pixabay

Období po půstu

Jakmile uplyne doba, po kterou jste drželi water fasting, můžete zase začít jíst. Vyhýbat byste se ale měli konzumaci velkého jídla nebo příliš těžkého jídla. Mohlo by dojít k nepříjemným příznakům. Mnohem lepší je dopřát si smoothie nebo jídlo založené na zelenině. Obecně platí, že v jídle byste měli být opatrní takový počet dnů, po který jste se postili. Když jste drželi půst 3 dny, měli byste 3 dny po ukončení půstu jíst menší porce jídla.

Water fasting a jeho přínosy

Přínosů může být hned několik:

  • Autofagie – jedná se o proces, při kterém se staré části buněk rozkládají a recyklují. To může zabránit tak závažným onemocněním, jako je rakovina, Alzheimerova choroba a srdeční choroby.
  • Snížení krevního tlaku – půsty mohou pomoci snížit krevní tlak.
  • Lepší citlivost na inzulin a leptin – jedná se o důležité hormony, které ovlivňují metabolismus těla. inzulín je důležitý pro ukládání živin z krevního oběhu, leptin pomáhá tělu pociťovat sytost.
  • Nižší riziko chronických onemocnění – water fasting může snížit riziko vzniku cukrovky, rakoviny a několika dalších chronických onemocnění.

Rizika water fastingu

Odvrácenou stranou postění jsou určité vedlejší účinky. Tak například je pravděpodobné, že zhubnete (nepřijímáte totiž žádné kalorie). Avšak hmotnost, kterou tímto ztratíte, pochází z vody, sacharidů a dokonce i malého množství svalové hmoty. Dalším rizikem je možnost dehydratace (20 až 30 % denního příjmu vody pochází z potravin). Je tedy třeba pít více vody, než jste běžně zvyklí. Může dojít k ortostatické hypotenzi, což znamená, že při vstávání se vám může zatočit hlava a hrozí mdloby.

Zdroje info:

https://www.healthline.com/nutrition/water-fasting

https://aktin.cz/water-fasting-konecne-cesta-k-vysnene-postave-nebo-cesta-k-problemum

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4684131/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8369953/

Foto: Pixabay