Za studené ruce a nohy může i stres. Příčin však může být více

Studené ruce

Pokud máte neustále studené ruce a nohy a nacházíte se v místnosti s dostatečnou teplotou, pak můžete mít určitý zdravotní problém. Mluvíme zde o potížích s oběhovým systémem, chronickém stresu nebo třeba potíží se štítnou žlázou. Protože může být tolik příčin, je dobré zaměřit se na to, kdy na studené ruce a nohy trpíte. Někteří je mají například v noci, jiní když zažívají stresovou situaci apod.

Stres a studené ruce a nohy

Stres dostává tělo do režimu „přežití“. To znamená, že i když se zvyšuje tep, krev proudí zejména do těch orgánů, které jsou důležité k přežití – srdce, játra, mozek. Ruce a nohy tak nemusí mít dostatečné prokrvení, což znamená studené ruce a nohy. Škodlivější než silný stres jsou opakované stresy nastupující po sobě.

Potíže s oběhovým systémem

Špatná cirkulace je dalším z obvyklých důvodů studených rukou a nohou. Cévy a tepny mohou být zúžené, díky čemuž jimi projde menší množství krve, než je zapotřebí. Tento problémy se může týkat pouze rukou nebo pouze nohou, může ale postihnout všechny končetiny.

Teplé ponožky
Foto: Unsplash

Studené končetiny v důsledku anémie

Anémie je stav, kdy lidský organismus nemá dostatečné množství železa. To je totiž potřebné k přenosu kyslíku do tělesných buněk. Tento problém nelze řešit pouhou změnou stravy. Je zapotřebí navštívit lékaře, který vám může předepsat vhodné doplňky a léky.

Ohroženi jsou lidé s cukrovkou

Pacienti, kteří se léčí s cukrovkou, mají potíže s inzulínem – jejich tělo ho neprodukuje nebo ho špatně využívá. Tento hormon je důležitý pro regulaci cukru v krvi. Je-li hladina cukru v krvi příliš vysoká, může dojít k poškozením nervů, a to vede k potížím se studenými končetinami. Mezi další příznaky cukrovky patří nadměrná žízeň, únava, časté močení, bolesti hlavy, hubnutí bez příčiny.

Studené končetiny může způsobit nesprávné oblečení

Přílišné stlačení krevních cév omezuje průtok krve do určitých oblastí. To může být způsobenou příliš těsnou gumou (například u ponožek) nebo příliš těsnými nohavicemi atd. Důvodem ale může být také příliš dlouhé psaní na počítači.

Štítná žláza reguluje také tělesnou teplotu

Štítná žláza se nachází ve středu vašeho krku a má tvar motýla. Jedním z jejích úkolů je regulace tělesné teploty. Pokud štítná žláza nefunguje tak, jak by měla, můžete se to projevit brněním, necitlivostí v končetinách či jejich chladem. Hypotyreóza (nedostatečná činnost štítné žlázy) se projevuje také únavou, vypadáváním vlasů, štěpením vlasů, příbytkem na váze, suchou kůži či kruhy pod očima.

Zakřivení páteře a studené nohy

Různá zakřivení páteře nebo posunutí plotének může způsobit tlak na nervy v oblasti páteře. Projevuje se to bolestí zad, necitlivostí končetin a jejich ochlazením.

Raynaudův fenomén

Jedná se o zvýšenou citlivost na chlad. V takovém případě není výjimkou, že končetiny (ale také nos) při vystavení chladu až zmodrají a znecitliví. Dojde totiž k náhlému zúžení tepen. Mezi vážnější příčiny patří leukémie, pokročilá ateroskleróza či virová hepatitida.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5793341/

https://synergiczni.pl/zdrowie/dlaczego-niektorzy-z-nas-maja-wiecznie-zimne-dlonie-i-stopy

Foto: Unsplash