Zácpa a její léčba: Když pomohou babské rady
Když člověk potřebuje jít na toaletu a ono to nejde, nastává poměrně nepříjemný problém, který je ale většinou řešitelný. Zácpa postihuje velkou část populace, a to hlavně díky nezdravému životnímu stylu a přejídání se. Především v období svátků a v některých vybraných částech roku dochází k tomu, že se člověk zkrátka nafoukne jako balon a má problém s vyměšováním. Vše je pochopitelně ještě podpořeno úpornou bolestí v oblasti břicha. My se pokusíme soustředit na nejznámější babské rady, které vám mohou v této nepříjemné situaci pomoct.
Co obecně pomáhá
Najít je možné hned několik věcí, jež vám mohu velmi rychle a efektivně pomoct. Začít bychom měli především zvýšeným příjmem tekutin. Optimální je pochopitelně zejména voda, které bychom měli vypít co největší množství. Výborné jsou i rybízové či švestkové kompoty. Zapomínat bychom neměli ani na zvýšený příjem vlákniny, která je pro lidské tělo také nesmírně důležitá. Vyhýbat bychom se neměli ani zelenině, v níž je obsaženo vysoké procento vody.
Co vám stoprocentně nepomůže
Mnozí lidé vsázejí spíše na černý čaj, který ale pocit nafouknutí nijak nezmění. Vyvarovat je třeba se také konzumace borůvek majících spíše opačný účinek. Už vůbec nekonzumujte bílé pečivo patřící mezi nejčastější příčiny zácpy. Většina jmenovaných potravin pomáhá naopak při průjmových stavech, kdy je zapotřebí vyměšování zastavit.
Jak se chovat při chronické zácpě
Chronická zácpa je pochopitelně neskutečně nepříjemná ale spousta lidí si už i na ni vymyslelo mnohé postupy. Co je tedy důležité při těchto stavech?
– mít stravu bohatou na vlákninu
– dostatečné množství tekutin, ideálně vody
– nezadržování stolice nuceně
– dostatek pohybu, který je nezbytný
– nacvičení vyprazdňovacího reflexu
– pravidelná realizace stolice
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.