Zákeřný meningokok útočí rychle: Ohrožené jsou zejména děti a mladiství do 20 let

Meningokoková nákaza je nebezpečnou nemocí, která má ročně na svědomí řadu úmrtí. Její zákeřnost spočívá zejména v tom, že z plného zdraví se člověk během pár hodin po nákaze dostává do život ohrožujícího stavu. Jak této nemoci předcházet?

Jaké jsou příznaky meningokokové nákazy?

Nákazu meningokokem lze snadno zaměnit za běžné onemocnění. Začíná bolestí hlavy, vysokou horečkou a přidružit se může i zvracení. Typický projevem je však velká schvácenost, únava a bolest svalů a na kůže se může objevit výsev petechií (drobných prokrvácených míst), což by mělo být pro nemocného varováním. Je totiž třeba urychleně začít účinnou léčbu penicilinem, jinak hrozí rychlý nástup meningokokové sepse. Ta pak přechází do septického šoku s respiračním selháním a může končit smrtí.

Kdo je meningokokem nejvíce ohrožen?

Nejčastěji jsou meningokokem ohroženy malé děti a mladiství mezi 15 až 20 lety. Na vině je často oslabená imunita. Příliš stresu při studiu ve škole, pobyt v zakouřené a špatně větrané místnosti během diskotéky, popíjení alkoholických nápojů v nestřídmé míře – to všechno jsou možné příčiny, jež se na propuknutí nemoci podílejí.

Foto: Pixabay

Očkování proti meningokoku

Pokud chtějí mít rodiče jistotu, že jejich dítě meningokokem neonemocní, je vhodné ho nechat naočkovat proti této nemoci. U dětí do dvou let je očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, u starších dětí je třeba si vakcínu zaplatit. Určitě se však oplatí obětovat peníze na dobrou věc. Navíc stačí jen jediná očkovací dávka, přičemž lze nechat očkovat děti už od 2 měsíců. Řada pediatrů však doporučuje s očkováním proti meningokokovi počkat do věku 18 měsíců. Účinnost základní vakcíny je pět let, pak je nutné očkování opakovat.

Zdroj info: https://www.wikiskripta.eu/w/Neisseria_meningitidis

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.