Zákeřný vitamín D, rozhodně nemusí vždy pomáhat
Nejen v souvislosti onemocněním Covid-19 se neustále hovoří o vitamínu D a jeho potřebnosti pro lidský organismus. Na jednu stranu tomu tak skutečně je, nicméně na stinnou stránku využití tohoto vitamínu už se tolik nemyslí, respektive se o ní vůbec nehovoří. Otrava tímto vitamínem je velmi nepříjemná, navíc může vést k polymyalgii. Při psaní článku jsme se inspirovali nejenom mediálními zdroji, ale i ozval se nám i přímo pacient, který si touto nemocí prošel.
Co je revmatická polymyalgie?
Jedná se o nemoc, kterou popsal Bruce již v roce 1888. Skutečnost je ovšem taková, že doposud nejsou známy její příčiny. Nejčastěji postihuje lidi ve vyšším věku, především ženy.
Projevy a výskyt polymyalgie
Jestliže onemocníte polymyalgií, budou vás trápit především silné bolesti ramenních kloubů a svalstva. Počítat je třeba s tím, že onemocnění předchází únava, ztráta chuti k jídlu, deprese a svědění pokožky. Většinou bývá také typická ztrátou tělesné hmotnosti. Pacienti mají potíže obrátit se na posteli, vstát z vany a řešit některé další běžné denní rutinní činnosti. Nejčastěji se tato nemoc vyskytuje ve větších nadmořských šířkách a ve vyšších nadmořských výška, typickými zeměmi jsou třeba Norsko nebo státy na Kavkazu.
Léčba kortikoidy
Na nemoc zabírají syntetické kortikoidy. Začíná se vysokými dávkami, jež se později snižují. Průběh léčby je ale provázen mnoha nepříjemnými nežádoucími účinky.
Foto: Pixabay
Je na vině vitamín D?
Zajímavá je teorie člověka, který si tímto onemocněním prošel. Pro náš online magazín se vyjádřil, že viníkem této nemoci je dlouhodobě vysoká hladina vitamínu D v těle. Na rozdíl od ostatních vitamínů se rozpouští v tuku. Tam se ukládá velmi dlouho a postupně se dostává do krve. Vitamín D je pro tělo prospěšný, jenže pouze v určitém množství. Zvyšuje imunitu, nicméně vzniká nadbytek bílých krvinek, které poté napadají vlastní tkáň člověka. Lékaři mnohdy navíc vitamín D člověku ještě předepisují. Prednisonu, případně jiných kortikoidů je pak zapotřebí využít mnohem více a léčba bývá dlouhodobější. U pacienta s polymyalgií může dojít i k otravě vitamínem D.
Prevence není náročná
Ideální je mít na sluníčku klobouk nebo kšiltovku. Dále je dobré nepoužívat doplňků stravy, které obsahují mraky tohoto vitamínu. Vitamín D je součástí mořských ryb a přidává se také do mléka či margarínů. Třeba v Norsku se zkonzumuje prostřednictvím ryb spousty vitamínu D. Naopak na Kavkazu je řidší vzduch a proniká více UV záření.
Proč si nemoc vybírá starší lidi?
Důvod je logický. Senioři už potřebují méně vitamínu D. Stejně tak i fosforu s vápníkem. Vždyť kosti jim už nerostou. U žen se tuk ukládá jinak než u mužů, i proto nemocí trpí častěji. V rovníkových oblastech žijí lidé s tmavou pletí, takže se až tolik neopalují. Nemoc se těmto oblastem vyhýbá. Všechno do sebe tedy zapadá.
Zdroje info: https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2004/02/02.pdf
https://www.revmahk.cz/revmaticka-polymyalgie-82.htm
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2011/12/08.pdf
Náhledové foto: Pixabay
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.