Žaludeční vředy: Proč jsou nebezpečné a jak se projevují?

Bolest žaludku

Žaludeční vřed je název pro zánětlivé onemocnění, které ovlivňuje sliznici žaludku. Poškozuje ji kyselina chlorovodíková, která je běžnou součástí žaludečních šťáv. K rozvoji vředů přispívají některé léky nebo nedostatečné stravovací návyky. Nepodceňujte toto onemocnění. Prasklý vřed je smrtelný.

Žaludeční vřed postihne alespoň jednou za život každého desátého Čecha, přičemž nejčastěji se vyskytuje na jaře a na podzim. Nejvíce ohroženi jsou ti, kteří mají tuto nemoc v rodině. Jak název napovídá, žaludeční vředy nejčastěji postihují sliznici žaludku nebo dvanácterníku, ale mohou se vyskytnout i v krku nebo v tenkém střevě.

Onemocnění je často důsledkem kyseliny chlorovodíkové, která je součástí žaludečních šťáv a u enzymů slouží ke zpracování výživy. Zdravá sliznice je proti kyselině zajištěna vrstvou tělesné tekutiny, ale v případě, že dojde k jejímu podráždění, žaludeční stěna se naleptá a vznikne již zmíněný vřed.

Jaké jsou příznaky?

Jak poznat žaludeční vřed? Podle bolestí. Je to jeden z nejčastějších příznaků nemoci. Nejčastěji se objevuje v nadbřišku a jako na běžícím pásu se ozývá při jídle. Ať tak či onak, v případě, že se vřed nachází ve dvanáctníku, člověk cítí příšernou bolest na opačné straně, a ta při jídle odezní. Tito pacienti tak častěji přibývají na váze.

  •       pálení v jícnu
  •       kyselý a pálivý jícen
  •       nutnost zvracet – čas od času s příměsí krve
  •       úporné žaludeční bolesti
  •       průjem

Co nejíst, když máte vředy?

Vředy
Foto: Pixabay
  • Příliš kořeněné pokrmy – dráždí poškozené struktury
  • Káva a silný čaj – zkrátka všechny nápoje a pokrmy s obsahem kofeinu (včetně čokolády), které zvyšují tvorbu žaludečních kyselin. Kávě bez kofeinu, jejíž složení zatěžuje sliznici, byste se měli také vyhýbat.
  • Alkohol – Je vhodné zakázat zejména bílé víno, které překyseluje žaludek a zhoršuje stav sliznice. Pivo a malé množství červeného vína jsou v pořádku.
  • Cukry – slazená strava může zvýšit kyselost žaludku až o 20 % za týden
  • Smažené pokrmy – zejména přepálené tuky, tj. hranolky, steaky, masové kuličky nebo smažený sýr

Existuje prevence?

Vzhledem k tomu, že vředy jsou způsobeny špatným způsobem životosprávy, je prevence pouze ve zdravém životním stylu. Základem je pravidelná a vyvážená strava, dostatečný pitný režim a odpočinek. V ideálním případě by si člověk měl udržovat strategický odstup od nadměrného stresu a omezit pití alkoholu na minimum. Nepřiměřeně horké a ostré a kořeněné pokrmy, sycené nápoje a vysoké dávky kofeinu také nejsou rozumné. Lidé by se také měli vyhýbat kouření.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6140150/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534792/

Náhledové foto: