Zápach seniorů nezpůsobuje špatná hygiena, může za to příroda

Starý

Zápach seniorů nezpůsobuje špatná hygiena, může za to příroda. Proč senioři voní jinak: Evoluční pohled na stárnutí a zápach. Všimli jste si někdy, že senioři často výrazně voní? A ne vždy právě příjemně. Nejde jen o hygienu – ve hře je biologie. Ale proč lidské tělo s věkem mění svůj pach?

Abychom si to ujasnili. Jedna moje babička vždycky voněla mýdlem a levandulí. A voněl tak i celý její byt. U druhé babičky to bylo trochu jinak – tam jste už vešli dovnitř a hned jste věděli, že tu bydlí senior. A neřekla bych, že byl rozdíl v hygieně. Příroda prostě pracuje i tady – a s takovou intenzitou, jak se jí chce. A pak zavítáte na oddělení LDN nebo do nemocnice, kde sestřičky dělají první poslední a stejně to nestačí…

Věda o stárnutí a tělesném pachu

S přibývajícím věkem prochází naše tělo mnoha změnami a jedna z těchto změn se týká právě vůně, kterou přirozeně produkujeme. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že za výrazný zápach, který je často spojován se staršími lidmi, může špatná hygiena, tento předpoklad nevystihuje celý obraz. Ve skutečnosti je tato jedinečná vůně výsledkem kombinace tělesné chemie a vývoje.

Co je to Kareishuu?

V Japonsku se výrazem kareishuu označuje přirozená vůně stárnutí. Není považována za urážlivou, ale spíše za charakteristickou vlastnost pozdějších fází života. Vědci zjistili, že lidské vnímání tělesného pachu může odhalit změny související s věkem. Zajímavé je, že účastníci vědeckých studií dokázali rozlišit věk osob pouze na základě vůně jejich oblečení nebo lůžkovin.

Zápach seniorů nezpůsobuje špatná hygiena, může za to příroda

Foto: Pixabay

Úloha tělesné chemie v zápachu seniorů

Lidské tělo produkuje prostřednictvím mazových a potních žláz různé látky, které v interakci s bakteriemi na kůži vytvářejí zápach. Funguje to takto:

  • Masové žlázy: Nejvíce aktivní jsou v období puberty, s věkem se jejich aktivita postupně snižuje, což vede ke snížení produkce oleje.
  • Apokrinní potní žlázy: Tyto žlázy se nacházejí například v podpaží a uvolňují tekutinu bez zápachu. Teprve když bakterie tuto tekutinu rozloží, vzniká tělesný zápach.
  • U starších dospělých se více vyskytuje sloučenina zvaná 2-nonenal. Tato sloučenina, která vzniká oxidací kožních lipidů, má výrazné zatuchlé aroma spojené se stárnutím.

Je zápach seniorů evoluční?

Někteří vědci se domnívají, že výrazná vůně stárnutí by mohla být evoluční adaptací. U lidí a zvířat vůně historicky zprostředkovávala důležité informace o zdraví, věku a kondici. Starší jedinci mohou vydávat pach signalizující moudrost nebo zralost – nebo naopak pokles vitality. Tato podvědomá sdělení by mohla mít důsledky pro sociální a biologické interakce v rámci společenství.

Chronické stavy a jejich vliv

Stojí za zmínku, že některé zdravotní stavy mohou přirozený zápach stárnutí zhoršovat. Nemoci, jako je cukrovka, problémy s ledvinami nebo poruchy funkce jater, mohou přispívat ke změnám v tělesné chemii a zesilovat tyto vůně. Dobrá hygiena a lékařská péče jsou pro zmírnění těchto problémů zásadní.

 

Zdroj: https://www.scientificamerican.com/article/old-person-smell/, https://www.franklinpark.org/blog/old-people-smell

Náhledové foto: Pixabay

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.