Zarděnky mají typický zjev a v těhotenství jsou rizikem

Zarděnky

Trápí se váš drobeček s červenou vyrážkou, která se zpočátku objevila na obličeji, ale zanedlouho se rozšířila po trupu a končetinách? Může to být zarděnka, která je mimořádně infekční a ráda napadá malé děti. Léčba spočívá nejen v utlumení projevů, ale i v izolaci dotyčného od zbytku populace, aby nedošlo ke kontaminaci těhotných žen, pro které je infekce nejrizikovější.

Zarděnky

Zarděnky mají své místo u virových infekčních exantémovým onemocněních, které se přenášejí kapénkovou nemocí. Jsou silně nakažlivé a projevují se jako nepříjemnou vyrážkou, která se pomalu šíří po celém těle. Tato infekce je běžná zejména u dětí, ale mladiství nebo dospělí pacienti mohou být také nakaženi.

Již kdysi byly zarděnky mezi lidmi známé jako třetí nemoc nebo růžovka. Tento termín se ale z dlouhodobého hlediska ujal jako běžný název pro roseolu, což je kterákoliv červená, skvrnitá vyrážka. To je charakteristický znak nejen zarděnek, ale navíc řady dalších nemocí, jako jsou spalničky, spála, atd…

Příznaky zarděnek

Pacienti jsou zpravidla nejvíce zvědaví na to, jak zarděnky vypadají, jak zarděnky postupují a podle jakých charakteristických příznaků toto onemocnění jistě poznají. Když je jedinec kontaminován zarděnkami, nemusí mít zpočátku žádné specifické problémy. Posléze v každém případě dochází k otoku krčních lymfatických uzlin, což vypadá jako příušnice.

V praxi může pacient také zažívat řadu dalších nespecifických vedlejších účinků, včetně například zvýšené teploty, zimnice nebo průjmu. V případě, že se zarděnky vytvoří u mladého člověka, bývá průběh nemoci mírný. Ovšem v některých případech mohou být i asymptomatické, tedy bez zjevných projevů, ale mnohem častěji se objevují červené pupínky.

  •       Vyrážka
  •       Zduření uzlin
  •       Horečka
  •       Rýma a kašel
  •       Zimnice
  •       Průjem
  •       Bolest kloubů
  •       Únava
  •       Zánět spojivek
  •       Petechie
Zarděnky 2
Foto: Pixabay

Léčba infekce

Přemýšlíte o tom, jaká léčba zarděnek existuje a co dělat v případě, když se někdo ve vašem okolí nakazí? Vzhledem ke své infekčnosti je nutné zarděnky ohlásit. Z toho vyplývá, že v případě, že lékař toto onemocnění potvrdí, je povinen předat údaje hygienické stanici. Pokud jde o to, jak se zbavit nemoci, tak rychle, jak je možné, neexistuje žádná zvláštní léčba zarděnek a ve většině případů není nutná. Většinou se tlumí příznaky a dojde k izolaci nakaženého. Měl by se vyhýbat zejména těhotným ženám.

Ke zmírnění obtíží mohou pacienti užívat běžné léky proti horečce a nachlazení. Mohou také zkusit heřmánkový čaj, aby zklidnili příznaky rýmy, zatímco meduňkový čaj pomáhá zklidnit tělo a mysl. K tomu všemu se navíc doporučuje květ černého bezu.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559040/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8208221/

Náhledové foto: Pixabay