Záření jako skrytá hrozba pro náš zrak. Tomuhle se vyhněte
Oči jsou citlivým orgánem, který si musíme během svého života hýčkat. A to zahrnuje mimo jiné ochranu před škodlivým zářením. Podívejte se, na co si dát pozor a jaká opatření doporučuje optometrista.
Ultrafialové záření ze slunce
I přesto, že ultrafialové světlo není pro lidské oko viditelné, působí na náš zrak. Při dlouhodobém a nechráněném působení tohoto světla může postupně dojít k rozvinutí celé řady onemocnění očí. Důležité je pamatovat na to, že působení záření má kumulativní efekt. To znamená, že nejhorší je, pokud se takovému záření budete vystavovat po delší dobu.
„Čím déle si oči nechráníme před UV zářením, tím větší je riziko vzniku onemocnění, jako je katarakta, tkáňové změny v oku nebo rakovina. Zahrávat si s ním nemůžeme ani v zimě, kdy je UV záření znásobováno odrazem od mokrých povrchů a samozřejmě sněhu. Vzít si sluneční brýle je proto důležité, ať už se opalujete u moře, nebo lyžujete na horách,” potvrzuje Martin Slaný, odborný oční garant optik Fokus.
Pozor na modré záření z počítače
Kromě slunce, které bylo hrozbou pro zrak již po mnoho let, se v aktuální době stále více řeší působení modrého světla na zrak. A to kvůli dlouhému sledování obrazovek a monitorů, které přesně takové světlo vysílají. Setkat se s ním můžeme i v rámci výběru LED osvětlení. Problém je v tom, že viditelné modré světlo proniká hlouběji do oka, kde opět může působit nežádoucí změny. Z toho důvodu je dobré nosit při práci u počítače vhodné ochranné brýle, které si zvládnou poradit s odfiltrováním modrého záření.
Foto: Shutterstock
Ochrana očí za každou cenu
V rámci ochrany zraku je důležitá hlavně pravidelnost a nepodceňovat možná rizika v zásadě kdykoliv. Kromě klasických brýlí, které mohou chránit před ultrafialovým či modrým zářením, si můžete pořídit také speciální varianty vhodné pro oba způsoby použití. V případě UV záření si pohlídejte, jestli brýlové čočky blokují UVA i UVB záření.
Zdroj: tisková zpráva www.media-list.cz
Náhledové foto: Shutterstock