Zarostlý nehet: nepříjemný problém, který spousta z nás podceňuje
Zarostlý nehet je jedním z nejvíce nepříjemných problémů, které mohou postihnout oblast nohou. V tomto případě prorůstá nehtová ploténka do okolní kůže. A to může způsobovat velmi nepříjemnou bolest, v rámci které někdy není umožněna klasická chůze. Toto onemocnění se obvykle vyskytuje u lidí do 29 let. Mezi typické příznaky tohoto onemocnění patří bolest, zarudnutí kůže, citlivost na dotek, zánět, hnisání apod. Dvakrát častěji na toto onemocnění trpí muži, než ženy.
Příčiny zarostlého nehtu
Mezi nejčastější příčinu patří nesprávné stříhání nehtů. Lidé se jim snaží dodat zaoblený tvar, který je ale pro nehty nepřirozený. Nehty bychom měli stříhat vždy rovně. Existují ale i další příčiny zarůstání. Mezi ně patří časné nošení příliš těsných bot, které tlačí na nehty (do této skupiny patří i boty na vysokém podpatku). Na vině může být i špatná hygiena nohou, nadměrné pocení, mechanická poškození, obezita (zvýšený tlak na chodidla), mykóza, vady držení těla, deformace chodidla nebo intenzívní fyzická aktivita spojená s nadměrným namáháním chodidel a prstů.
Foto: Pixabay
Domácí způsoby ošetření zarostlého nehtu
Pokud je nehet bolestivý, ale nejeví známky zánětu, můžete se pustit do jeho domácího ošetřování. Mezi nejoblíbenější způsoby patří:
- Koupel se solí: do misky s horkou vodou přidejte několik lžic soli a důkladně promíchejte. Postiženou nohou namáčejte každý den na dobu asi 15 minut.
- Voda s mýdlovými vločkami: do teplé vody přidejte několik vloček antibakteriálního mýdla.
- Ledový obklad: na chodidlo přiložte po dobu asi 3 minut ledový obklad. Zarostlou část nehtu poté odstraňte dezinfikovanými nůžkami.
- Jablečný ocet: naneste jej na gázu nebo vatu a přiložte na bolestivé místo. Jablečný ocet má antiseptické, protizánětlivé a analgetické vlastnosti.
Zdroj: https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/choroby-i-terapie/wrastajacy-paznokiec-nie-lekcewaz-problemu/
Foto: Pixabay