Zatočte s prokrastinací pomocí jednoduchých metod
Trvale odkládat své každodenní povinnosti se nemusí vyplatit. Za prvé můžete mít problémy v práci, za druhé se vám hromadí úkoly, které máte vyplnit, a to vyvolává stres. Většinou odkládáme úkoly, které nám nejsou příliš příjemné, takže nakonec mohou zůstat jen ty úkoly, které nás nebaví a které stojí velké množství energie. Protože jednou je budeme muset splnit.
Nejčastější neduh
Prokrastinace, čili dlouhodobé odkládání úkolů s vědomím možných důsledků, je velice častým problémem mnohých z nás. Psychologové o ní dokonce hovoří jako o novodobé civilizační chorobě. Prokrastinace může být způsobená tím, že si nabereme více úkolů, než dokážeme zvládnout – protože toužíme po uznání či penězích. Na počátku je pocit úlevy, který je ale dočasný a obvykle velmi krátkodobý. Prokrastinace může způsobit dokonce také deprese. Dá se s ní ale bojovat.
Foto: Pixabay
Více menších úkolů
Jednou z efektivních metod, jak zabránit prokrastinaci, aby se nepříznivě projevila na našem psychickém stavu, je rozdělení úkolů. Velký úkol můžete rozpracovat do několika malých, čímž vám sice vznikne delší seznam, který musíte splnit, na druhou stranu, ale budete odškrtávat jeden úkol za druhým. A to vás může lépe motivovat v práci a zlepšit vaši efektivitu a tím i rychlost zpracování úkolů. Jen je důležité, abyste si vše naplánovali reálně, abyste to stihli splnit.
Lepší přehlednost
Díky tomu, že si velký úkol rozepíšete na několik menších, získáte také lepší přehled, jak vaše práce ubíhá. Z tohoto hlediska byste se měli zaměřit na to, aby každý malý úkol bylo možné splnit v daném časovém horizontu. Upřednostnit bychom samozřejmě měli úkoly, které mají nejbližší časový termín splnění. Zapomínat bychom ale rozhodně neměli ani na úkoly bez termínů, protože určitou práci je třeba udělat právě teď (například rozeslat pozvánky na akci, která se bude konat za dva měsíce).
Co můžeš udělat dnes…
Znáte pořekadlo: Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra? To by se mělo stát vaším novým heslem. Pokud se dostanete do situace, kdy už skutečně nemůžete, a do plnění úkolu se vám nechce, připomeňte si, proč úkol děláte. Dobrou motivací jsou zejména peníze, které můžete za splnění získat.
Zdroj: https://porady.interia.pl/zdrowie-psychiczne/news-jak-walczyc-z-prokrastynacja-skuteczne-metody,nId,4908804
Foto: Pixabay