Zatočte s rýmou

Rýma

Plný nos, oteklé oči, únava a neustálé posmrkávání. To jsou projevy jednoho z nejčastějších onemocnění, se kterým se každoročně potýká drtivá většina z nás – rýmy. Řešení, které nás osvobodí ze sevření takové nemoci přitom máme a to i pro děti, které postihuje rýma nejčastěji.

Přestože je rýma většinou považována za banální onemocnění, provází ji nepříjemné stavy, které se promítají do běžného života a neměli bychom ji brát na lehkou váhu. Neustálé posmrkávání, pocit únavy, jídlo bez chuti, slzení očí a zkreslený hlas ztěžují každodenní úkony doma i v práci. „Chytit rýmu“ je přitom velmi snadné. Šíří se vzduchem v podobě kapének při kýchání, smrkání ale také třeba při mluvení. Nakažená osoba tak kolem sebe rychle rozšiřuje virus doma, v práci, v restauracích i v prostředcích veřejné dopravy.

Jak na rýmu

Právě současné počasí se střídáním teplot šíření rýmy prospívá. Účinná prevence prozatím není známa, ovšem je zřejmé, že k nákaze je méně náchylný zdravý organismus s dobrou imunitou. Člověk, který přijímá dostatek vitamínů a má dobrou životosprávu, bude odolávat viru déle, ovšem stoprocentně chráněn není.

Předcházejte jí

Prevence je asi nejjednodušší způsob jak rýmě předejít. Znamená to, že bychom si měli častěji mýt ruce, jíst dostatek ovoce a zeleniny. Dobré je také pravidelné větrání místností, ve kterých se často zdržujeme. Imunitu také oslabují zlozvyky, jako je kouření, či popíjení alkoholu, ponocování.

Přestože je rýma nejsilnější v zimních měsících, trápí nás vlastně celoročně. Dospělí se s jejími příznaky perou průměrně až čtyřikrát ročně, děti dokonce až dvanáctkrát do roka. Málokdo se jí vyhne, ovšem i tady lze najít něco dobrého. Prodělná rýma totiž vytváří virové protilátky, které nakonec mohou pomoci organismu v boji třeba s dalšími nemocemi. Spíše než jako nepříjemnou zkušenost bychom tak měli brát toto onemocnění jako nutné zlo.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.