Zázračné účinky čirůvky: Houby, kterou můžeme sbírat také v zimě
Čirůvka dvoubarvá: pokud jste si už někdy vyhledávali informace o této houbě, mohlo vás zmást, že je popsána několika jmény. Původně ji pojmenoval švédský mykolog Elias Magnus Fries. Bylo to v roce 1818, tehdy dostala název Agaricus personatus. Asi o 50 let později (v roce 1871) ji další mykolog přejmenoval na Lepista personata. V roce 1960 dostala čirůvka dvoubarvá jméno Lepista saeva od anglického mykologa Petera Darbishira Ortona.
Obsah čirůvky
V čirůvce se skrývá celá řada zajímavých minerálních látek. Mezi nimi jmenujme draslík a kyselinu listovou, ale také měď, zinek či mangan. Všechny tyto látky jsou důležité pro zdraví našeho těla a celkovou pohodu. Kromě toho obsahuje také thiamin a riboflavin, což jsou vitamíny ze skupiny B. I ty jsou velmi důležité pro naše zdraví.
Podpora imunitního systému
Jedním z výrazných zdravotních účinků této houby je její schopnost podporovat imunitní systém. Vyznačuje se také antibakteriálními vlastnostmi. Díky tomu můžete předcházet celé řadě onemocnění – od těch banálních, jako je klasické nachlazení, až po ty vážnější. Díky silnějšímu imunitnímu systému budete zkrátka a dobře méně nemocní.
Předcházení vážným chorobám
Vzhledem k vysokému obsahu antioxidantům se můžete těšit také z další obranné funkce. Do našeho těla přijímáme volné radikály, které mohou být potenciálně nebezpečné. Tyto radikály mohou nahromadit a působit na lidské buňky abnormálním způsobem. Díky tomu mohou vznikat nádory a různé druhy rakoviny. Antioxidanty mají jednu velmi výraznou funkci: neutralizují volné radikály v těle.
Podpora plodnosti
Některé studie dokonce uvádí, že díky obsahu kyseliny listové mohou být čirůvky prospěšné také pro zdraví rozmnožovacího systému – zejména při léčbě neplodnosti. Abychom však získali potřebné množství z čirůvek, museli bychom sníst velké množství těchto hub.
Zdroj: https://houby.naturatlas.cz/ciruvka-dvoubarva
Foto: Pixabay