Zbavte se černých teček jednou pro vždy
Černé tečky rozhodně nejsou něčím, co byste toužili mít. Jedná se o neatraktivní kožní změny, které se projevují v podobě malých teček, které mohou být nejenom černou, ale také světlejší barvu. Nejčastěji se vyskytují kolem nosu, brady a čela. Jedná se o problém, kteří řeší zejména lidé v pubertě, nicméně i po tomto období mohou některé osoby potrápit. Pokud se černé tečky neléčí, mohou vést k zánětům a vzniku akné.
Proč vznikají?
Černé tečky vznikají z důvodu nadměrné produkce mazových žláz nebo z důvodu abnormálního procesu exfoliace epidermis (vnější vrstva kůže). Obvykle se tedy jedná o oblasti, kde se vyskytuje mnoho mazových žláz – T-zóna, brada a další. Mohou se objevit nejen na obličeji, ale také třeba na zádech, hrudníku nebo dekoltu. Někdy černé tečky vznikají v důsledku nesprávné péče o pleť. Dochází k ucpávání vlasového folikulu.
Černé tečky – pozor!
Jakmile zaznamenáte vznik prvních černých teček, je zapotřebí zakročit co možná nejrychleji. Zbytkový maz je totiž vynikajícím prostředím pro růst bakterií, které se začnou rychle množit. Abyste zabránili dalším potížím s vaší pokožkou, jako je zánět nebo aknózní léze, reagujte co nejrychleji. Tečky mohou být uzavřené nebo otevřené. Uzavřené mají světlou barvu (obvykle bílou), jsou výsledkem ucpání mazových žláz. Nejsou tolik viditelné, jako otevřené černé tečky. Otevřené černé tečky bývají hlubší, mají tmavou barvu (výsledkem oxidace) a jsou rizikovější (může dojít k zánětu a někdy po nich vznikají jizvy).
Jak se zbavit černých teček?
Nemůžete očekávat, že když zakročíte jednou, zbavíte se černých teček napořád. Bohužel tomu tak není, takže je důležitá pravidelná péče. Dermatologové obvykle doporučují kombinovanou terapii, tedy kombinaci lokální léčby, správné péče o pleť obličeje a použití ošetření estetickou medicínou. Co to znamená? V první řadě je to ruční čištění („vymačkávání“), které provádíme každé dva až tři měsíce, ne častěji než jednou za čtyři týdny. Dále pak je to mikrodermabraze, což je mechanická exfoliace vrstvy odumřelých buněk epidermis pomocí speciální diamantové hlavice nebo korundových krystalů. Používá se také peeling:
- Kavitační peeling: odstraňování odumřelých kožních buněk ultrazvukem
- Chemický peeling: obvykle s obsahem kyseliny glykolové, odstraňuje zrohovatělou hmotu, která přispívá k tvorbě černých teček.
Zdroj: https://www.cefarm24.pl/czytelnia/uroda/zaskorniki-otwarte-i-zamkniete-jak-skutecznie-sie-ich-pozbyc/
Foto: Pixabay