Zdravá střeva podporují imunitu. Proto bychom je měli hýčkat

Střeva

Říká se, že zdravá střeva nám mohou pomoci odvracet nejrůznější choroby. Pokud se zdravě stravujeme, těšíme se taktéž bezproblémovému trávicímu systému. Díky tomu se vyhýbáme takovým potížím, jako je nadýmání, zácpa, průjem apod. Abychom si zachovali zdraví střev, je vhodné vyhýbat se určitým produktům, která narušují rovnováhu dobrých bakterií v nich. Zde jsou některé z nich.

Střeva a imunitní systém

Střeva jsou plná bakterií. Některé z nich jsou prospěšné, jiné zase mohou způsobit různé neduhy. Důležité je, zachovat si zdravou rovnováhu těchto bakterií ve střevech. To, že je zapotřebí pro svá střeva něco udělat, poznáte podle určitých signálů. Nebudete-li věnovat těmto signálům pozornost, můžete si způsobit závažná onemocnění, v nejhorším případě dokonce rakovinu. „Dobré“ bakterie ve střevech můžete podpořit konzumaci fermentovaných výrobků, jako je kysané zelí, kim-chi a kysané mléčné výrobky (kefír, bílý jogurt apod.).

Žena

Foto: Pexels

Jednoduché cukry škodí

Jednoduché cukry, které se nachází v sušenkách, dezertech a různých nápojích, mohou mít velmi nepříznivý účinek nejenom na vaši postavu. Vytváří prostředí pro patogenní bakterie. Pokud bychom jedli spoustu jednoduchých cukrů každý den, mohlo by dojít k nárůstu nezdravých bakterií ve střevě. Ty mají totiž díky cukru ideální podmínky. To vede k rozvoji zánětlivých onemocnění.

Antibiotika jsou někdy zapotřebí

Neměli bychom zneužívat antibiotika, pokud to není nezbytně nutné. Právě antibiotika totiž ničí nejenom špatné, ale také dobré bakterie. A tím se připravujeme o zdravý střevní mikrobiom. Pokud tedy užíváme antibiotika, měli bychom užívat také probiotické přípravky, které nám mohou pomoci obnovit zdravé bakterie ve střevech. Probiotika je třeba užívat s určitým časovým odstupem (minimálně tři hodiny po užití antibiotik).

Červené maso ve velkém

Hovězí maso, ať už samotné nebo zpracované, je těžko stravitelné. Ve střevech zůstává dlouhou dobu a to může způsobit nepohodlí při trávení. Kromě toho také přispívá k rozvoji rakoviny tlustého střeva.

Potravinářské přísady je těžké uhlídat

Jejich úkolem je zlepšit chuť a/nebo strukturu pokrmu. Jedná se o různé konzervanty, ale také soli. Ty mohou vytvářet podmínky pro vznik zánětlivých onemocnění ve střevech. U citlivějších osob způsobují též bolesti břicha, nadýmání a mohou vést ke zhoršenému vstřebávání železa. Protože nemusí být vždy jednoduché odhalit, které přísady jsou v pořádku a které ne, vyplatí se kupovat co nejvíce čerstvých surovin a z nich si připravovat pokrmy sami.

Střeva nepoděkují za alkohol a cigarety

Také alkohol a cigarety škodí střevům. Nepříznivě ovlivňují střevní mikroflóru, ztěžují trávení a vedou ke vzniku zánětů.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9479712/

https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-produkty-ktore-rujnuja-jelita-unikaj-ich-jak-ognia,nId,6654455#google_vignette

Foto: Pixabay