Zdravé trávení si můžete udržet celkem lehce

Trávení

Nikde jinde, než v ústech se potrava neokusuje, pohybuje se hltanem do krku, jehož stěna není odolná proti žaludeční kyselině, a pokud se s nimi dostane do kontaktu, říká se, že máte kyselý reflux! Jak si tedy zachovat zdravé trávení, díky čemuž si prodloužíte život a možná i zhubnete?

Kyselý reflux

Neustálý návrat žaludečních šťáv může vést k poškození hrdla. Ozdravení sliznic a rovnováhu kyselin v krku urychluje omývání osolenou vodou (pouze půl lžičky soli ve sklenici). Mimořádné pálení lze zahnat tabletou, ale nedělejte to pravidelně, zvyšuje to krevní tlak!

Poraďte se s lékařem s léčbou refluxu kyseliny – může být způsobeno žaludečními vředy nebo brániční kýlou. Kromě toho ho, ale způsobují i některé léky a kouření – vede k rozvolnění svalů jícnového svěrače. Je dobré jíst častěji menší množství jídla a omezit některé potraviny jako jsou alkohol, perlivé nápoje, čokoládu a nápoje obsahující kofein, smažené a mastné potraviny. Naopak rozumné jsou žvýkačky bez cukru, porce zelených směsí, okurky, ředkvičky, červená řepa, zeleninové šťávy a syrová zelenina.

Trápí vás problémy související se žaludkem?

Ty jsou častěji způsobeny stresem, velkým množstvím kávy, kouřením a velkým užíváním léků, jako je ibuprofen, které poškozují obrannou vrstvu žaludku. V případě, že deformace ovlivňuje svalovou vrstvu, jde o žaludeční vřed. Ten musí být léčen pod dohledem lékaře, protože komplikace mohou být i smrtící.

Základem je změna způsobu života snižující překyselování žaludku, dostatečný odpočinek, bylinné čaje (ibišek, měsíček, heřmánek), betakaroten, šťáva z aloe vera, doplňování glutaminu a zinku. Med může být rozumnou výživou, která snižuje podráždění, urychluje regeneraci žaludeční sliznice a posiluje odolnost proti Helicobacter pyroli, které samy vytváří vředy. Med je navíc vhodný při obstrukci!

Trpíte intolerancí nebo máte jen podrážděný tračník?

Žaludeční potíže mohou souviset s takzvanou intolerancí laktózy – čili se sníženou schopností zpracovávat laktózu. Ve střevech není cukr částečně nebo vůbec rozkládán chemickou látkou laktázou na jednodušší cukry a dochází tak ke kvašení, křečím, nadýmání a k častým průjmům. Laktózovou intoleranci však můžete určit podle jednoho testu:

  • Vypijte půl litru mléka a v případě, že v závislosti na požití vzniknou příznaky, potvrdíte tak laktózovou intoleranci. Avšak tento problém nezpůsobují sýry, zrající mléčné výrobky a jogurty.
Trávení 2
Foto: Pixabay

Špatný pohyb střev – neboli syndrom dráždivého tračníku. Ať je to jakkoli, jsou nezbytná k odhalení skutečných příčin. V průběhu infekce hraje roli stres a některé potraviny. Životosprávou toho moc nenaděláte a budou se u vás střídat tyto příznaky: průjem nebo zácpa. Ty rozhodně nezahrnují krev ve stolici nebo snížení hmotnosti. V takovém případě navštivte doktora co nejdříve.

SDT neohrožuje život pacienta, ale znepříjemňuje ho. Vyhýbejte se pikantním a mastným pokrmům, omezujte kávu a alkohol, pokrmy, které způsobují nadýmání, nekuřte. Jezte sladká jablka, banány, probiotika, pijte mátový čaj. Snažte se pít hojně tekutin, včetně minerální vody; tím se vyhnete vysychání, minerálnímu neštěstí a únavě.

Jak je to u dětí?

Během zácpy je důležité dodržovat pitný režim, přidejte rozpustnou vlákninu, která posiluje střeva a snižuje cholesterol. Skvělým zdrojem jsou luštěniny, jablka, jahody, grapefruit. Nezapomínejte ani na doplňky stravy. Šťávy z ovoce během dopoledne a kompotované ovoce urychluje peristaltiku střev. Při bolestech břicha u malých dětí navštivte lékaře.

Budete muset sledovat množství tekutin a jídla, které dítě snědlo, kdy byla poslední stolice, její barva, krev či jaká byla barva moči. Stejně tak uveďte, zda se dítě nějak nezranilo. Abyste pomohli sobě i svým dětem, snažte se více hýbat a zdravěji jíst.

Zdroje info: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gerd/symptoms-causes/syc-20361940, https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/acid-reflux-ger-gerd-adults

Náhledové foto: Pixabay