Zdravotní aspekty létání letadlem

Letadlo

 Někdo má strach z létání. Nemusí to však vždy být jen kvůli obav z pádu letadla. Létání má i svá zdravotní rizika. Organismus se totiž vystavuje mnoha faktorům, které na něj působí. Navíc v dnešních dnech dovolených létá mnoho lidí do svých vysněných destinací. Je proto dobré říci si něco o rizicích, které létání skrývá. Působení tlaku či rychlost převýšení jsou jen některé.

Jak se na let vůbec připravit

Začneme radami, které předcházejí některým zdravotním komplikacím během letu. Jak se připravit, aby naše tělo bylo na zátěž připravené? Tak hlavní podmínkou je obecně zdravější životní styl, který ovlivní lepší fyzickou zdatnost a kondici organismu. Dále na nás může negativně působit i pohyb přes hranice časových pásem a časový posun. To můžete vyřešit jednoduchým tipem. Pokud letíte na západ od našeho pásu, jděte spát asi o dvě hodiny později. Pokud se vaše cílová destinace nachází na východě, použijte opačný postup a jděte spát o dvě hodiny dříve. Dále pijte během letu dostatek tekutin a vyhněte se obloukem těžké stravě a alkoholu. Dobré je také se párkrát projít v uličce nebo volit při dlouhých letech možnost mezipřistání.

Působení tlaku

Faktor, který však asi nejvíce ovlivňuje naše tělo je tlak. Ten se výrazně mění při cestování letadlem a tak způsobuje řadu komplikací. S vyšší nadmořskou výškou totiž tlak klesá. Nejsilněji kolísání pocítíte při přistávání a na začátku při startu. Může to způsobovat zalehnutí uší. Ty mohou často při zalehávání pobolívat, což je nepříjemné. Jak tedy vyřešit problém se zalehlýma ušima? Jednoduše. Žvýkejte nebo si zívněte, což vyrovná tlak ve vašich dutinách. Větší riziko je však u lidí, kteří trpí různými neduhy, jako jsou vysoký krevní tlak nebo onemocnění srdce. Takové cestování se také nedoporučuje těhotným ženám. Jejich stav se může výrazně zhoršit. Posledním příznakem poklesu tlaku jsou křeče v břiše, nadýmání a zácpa.

Žízeň a únava

Tyto dva příznaky jsou také spojeny s létání a působením faktorů při něm. Vzduch v letadle má totiž nižší vlhkost a navíc naše tělo může už při 3 hodinovém letu ztratit až 1,5 litru tekutin. Dalším faktorem je recirkulace vody. Díky všem těmto faktorům je z naší pokožky odsávána vlhkost a cítíme se vysušení. K tomu patří vysychání slinných žláz, sucho v krk a to vše se dále přemění na žízeň i únavu. Dobré je tedy v letadle doplňovat tekutiny, které váš organismus tak potřebuje.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.