Zdravotní účinky zeleného čaje aneb proč byste ho měli pravidelně pít
Možná i vy patříte k lidem, kteří ráno vstanou a připraví si do oblíbeného hrníčku porcovaný čaj. Na čajový obřad v tuto chvíli příliš času není, protože čas kvapí a je třeba urychleně odejít do práce. A tak v rychlosti vypijete čajový nálev, aniž byste si náležitě vychutnali jeho chuť. Jenže porcovaný čaj nějak výraznou chutí neoplývá, než by uspokojil chuťové buňky, tak spíš zažene žízeň. Víte ale, že zelený čaj má řadu pozitivních účinků na zdraví? Pojďme se podívat na to, které to jsou.
Zklidněte se a vychutnejte doušek lahodného čaje
Pro přípravu zeleného čaje byste si měli vyhradit volný čas a zklidnit se. Ne nadarmo japonský čajový obřad zabere určitou chvíli a nikam se při něm nespěchá. I to je pro život velmi důležité – umět se zklidnit a vychutnávat si chvíle odpočinku při šálku výborného moku. A tím zelený čaj bezesporu je. Jeho historie je dlouhá a sahá snad až do doby 2 tisíce let před naším letopočtem. Podle legendy ho popíjeli v daleké Číně, odkud se pak rozšířil do celého světa. V Evropě pravý čaj ochutnali až v 16. století a pili ho často jako lék. Jako osvěžující nápoj si ho oblíbili zejména v Anglii, jistě znáte jejich tradiční čaje o páté. Ovšem Angličané tento zvyk pouze převzali od Francouzů.
Jak správně připravit zelený čaj
Při svém zpracování po utržení z čajovníkového stromu procházejí čajové listy jen minimální oxidací. Zachovávají si tedy svou svěží zelenou barvu. Pravidlem při přípravě zeleného čaje je zalévání vodou, jež prošla varem, ale byla vychlazena na 60 až 80 °C. Pokud bychom zelený čaj zalili vařící vodou, vyluhovaly by se především třísloviny, které by způsobily hořkou chuť čaje. Naopak zalití studenou vodou má za následek čaj nevalné a mdlé chuti. Kvalitní listové zelené čaje je možné zalévat i několikrát. Pro další nálev je běžné zvýšit teplotu vody, nebo prodloužit čas louhování. Pro přípravu asi 1,5 dl nálevu se použije 2 až 4 gramy čaje.
Zelený čaj je přírodním antioxidantem
O zeleném čaji se říká, že má řadu zdravotních účinků. Pravidelným pitím je možné pozastavit rozvoj nemocí jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Pomáhá v léčbě a prevenci rakoviny. Umí snížit zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi. Podporuje látkovou výměnu i oxidaci tuků, čímž napomáhá hubnutí.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.