Zdravotní výhody otužování. Dejte šanci ledové vodě
Nedáte dopustit na horkou sprchu nebo vanu a nedokážete si představit, že se myjete ledově studenou vodou? Po přečtení následujících benefitů, jaké otužování pomocí studených koupelí a sprchování přináší, si to možná rozmyslíte. Kdy a jak je ledová voda prospěšná?
Posílení krevního oběhu
Jedním z důležitých benefitů pravidelného otužování je například posílení krevního oběhu. Z toho důvodu je dobré začínat opatrně a dávat na sebe pozor hlavně ve chvíli, kdy víte, že máte problémy například s kolísavým krevním tlakem. Prudké otužování nemusí dělat dobře ani netrénovaným jedincům, kteří mají onemocnění srdce. Stejně jako u jiného zdravého návyku, tak i tady platí, že je potřeba začínat postupně a nic zbytečně nepřehánět.
Vyplavení látek zlepšujících náladu
Když si dáte ledovou sprchu nebo se na chvíli ponoříte do studené vody, může to být trochu šok a probuzení. Jenže právě v reakci na tuto událost bude tělo vylučovat signalizační látky v podobě hormonů. Malá dávka adrenalinu tak bude co nevidět doplněna serotoninem a případně i dopaminem, což jsou látky spojené s dobrou náladou. Pravidelné otužování tak může mít pozitivní vliv i na vaši psychiku.
Foto: Pixabay
Podpora imunitního systému
Otužování je dobré pro imunitní systém. Rozproudění krve totiž pomáhá efektivně transportovat buňky imunitního systému, které tak zvládnou prověřit větší oblasti v těle. Otužování navíc zlepšuje odolnost k nízkým teplotám, což bývá výhodné hlavně pro zimní měsíce. Jen si dávejte pozor, ať nezkoušíte otužování ve chvíli, kdy máte rýmu či jiné onemocnění.
Zlepšení termoregulace
Máte neustále pocit studených rukou a nohou a nevíte, co s tím máte dělat? Možná to zní jako paradox, ale může pomoci otužování. Chladné končetiny jsou totiž způsobené staženými cévami. Jakmile tělo donutíte, aby s cévami v rukou a nohou trochu zahýbalo vlivem chladné vody, může to pomoci na celý den.
Zdroj: https://hipandhealthy.com/benefits-ice-bathing-cold-water-therapies/
Náhledové foto: Pixabay