Zelená nebo čirá rýma? Barva výtoku z nosu může podat informace
Rýma – běžné, ale nepříjemné onemocnění, které jednou dostihne každého. Jedno označení pro mnoho forem výtoku z nosu. Co vám o infekci poví barva nebo konzistence rýmy? Můžete dítě s čirou rýmou zavést do školky, protože je neinfekční? Nebo se jedná o jeden z mýtů? Odborníci odhadují, že zdravý nos dokáže vyprodukovat půl litru hlenu, ten infikovaný pak třikrát tolik. Důvodem je to, že tento hlen nás má chránit před pronikáním virů, bakterií a plísní. Pokud s nimi přijdete do kontaktu, tělo zvýší produkci hlenu, aby nás lépe ochránilo.
Barva hlenu
Rýma se může lišit člověk od člověka, ale také v závislosti na tom, jak dlouho už ji máte. Mění se barva i hustota výtoku – a díky tomu můžete lépe určit, s čím se vlastně potýkáte. Ale nefunguje to bohužel stoprocentně. Barva vám neprozradí, zda se jedná o virovou či bakteriální infekci, mění se v závislosti na fázi infekci.
Čirá (bezbarvá) rýma
Bezbarvý výtok se obvykle objevuje hned na začátku onemocnění a velmi často je velmi vodnatý. Je těžké jít někam bez kapesníčku, protože máte pocit, že vám z nosu teče neustále. Často to může způsobit zarudnutí kolem nosu, jak si kapesníčkem třete kůži kolem něj. V některých případech z tohoto tření mohou vzniknout i opary. Hlen bude s postupem času houstnout.
- Avšak bezbarvá rýma je typická i pro alergickou reakci, obvykle s dalšími projevy, jako je svědění nebo slzení očí.
- Čirá rýma při změně teploty nebo po probuzení může znamenat vazomotorický zánět nosní sliznice.
Bílá rýma
Obvykle se jedná o další fázi, která nastupuje po čiré rýmě. Dále bude žlutá a nakonec zelená. Mění se také konzistence – a to z vodnaté na lepkavou a hustou. Sekreční fáze přechází do fáze sekreční/buněčné. V tomto případě vzniká typický příznak rýmy: ucpaný nos. Může být těžší dýchat. V této fázi obvykle přichází i infekce horních cest dýchacích.
- Vyčistěte nos fyzicky, po přípravcích z lékárny sahejte jen v nejnutnějších případech.
- Už od čiré rýmy jste infekční, nechoďte proto do kolektivu. Doma snižte teplotu a zvyšte vlhkost vzduchu. Vyhýbejte se fyzické námaze.
Žlutá a zelená rýma
Už jsme uvedli, že se jedná o další dvě fáze rýmy. Nemyslete si, že se jedná o bakteriální infekci – jedná se o jeden z nejčastějších mýtů o rýmě. Samotná rýma je formou odstranění viru z těla. Barva sekretu vypovídá o přítomnosti imunitních buněk v něm. Sekret je vždy hustý. Svědčí o tom, že tělo začíná zánět kontrolovat.
Červená rýma
Není překvapením, že červené zbarvení rýmy je způsobeno krví. To může vzniknout v důsledku intenzívního smrkání, ale také kvůli suchému vzduchu v místnosti. Někdy může být na vině užívání nosních kapek a sprejů. Ty – pokud je nepoužíváte dlouhodobě – nejsou škodlivé, je ale důležité pochopit, že rýmu neléčí. Jejich úkolem je zvýšení pohodlí pacienta. Pomáhají také v tom, že hlen nezůstane ve sliznicích příliš dlouho, takže se zkracuje doba množení virů a bakterií. Pokud nechcete používat sprej, nevyhýbejte se smrkání – hlen musí ven!
Zdroje info:
https://behealthymagazine.abczdrowie.pl/co-kolor-wydzieliny-z-nosa-mowi-nam-o-zakazeniu,6946763619543936a
https://www.health.harvard.edu/blog/dont-judge-your-mucus-by-its-color-201602089129
Foto: Unsplash