Žilní trombóza se nemusí projevit, ale jinak stojí za to
Dlouhodobé sezení v letadle, imobilita, poruchy srážlivosti krve nebo dokonce vznik křečových žil a těhotenství, to vše může ovlivnit vývoj žilní trombózy v těle. Tento život ohrožující stav může nebo nemusí být doprovázen charakteristickými příznaky. Jaké jsou příznaky hluboké a povrchové žilní trombózy a jak se liší?
Žilní trombóza
Žilní trombóza je vážným zdravotním stavem, při kterém se v žíle objeví krevní sraženina. Tato nemoc může způsobit trvalé následky nebo dokonce vést k smrti. Je pravda, že pravděpodobnost žilní trombózy se zvyšuje s věkem a statistiky ukazují, že jde o třetí nejčastější kardiovaskulární nemoc vůbec. Nejčastěji se trombus tvoří v žilách dolních končetin, ale občas může ovlivnit paže nebo velké žíly v hrudníku a břiše. Přitom se jedná o složitý proces a její vznik vyžaduje činnost vnitřních a vnějších složek, které ovlivňují srážlivost krve a krevní oběh.
Hluboká žilní trombóza
K tomuto nebezpečnému stavu zpravidla dochází v důsledku kombinace několika různých příčin. Změny ve složení krve, ke kterým dochází v důsledku poruch srážení krve nebo užívání určitých léků, jsou považovány za nejnebezpečnější faktory. Další možností je útlum krevního oběhu, ke kterému dochází v důsledku nehybnosti, dlouhého sezení, vzniku křečových žil a podobně.
Poškození vnitřních žilních stěn, které mohlo být způsobeno poškozeními, cukrovkou, záněty, kouřením nebo dokonce stárnutím, může také stát za vznikem trombu. Zvláštní šanci mají ženy, které souběžně kouří a užívají hormonální antikoncepci. Z velké části se uznává, že možnost hluboké žilní trombózy se zvyšuje s rostoucím věkem a s vysokou tělesnou hmotností.
- teplý povrch kůže v otoku
- rudá až fialová kůže
- žilky uzavírající povrch kůže mohou být větší než obvykle
- bolest břicha nebo bolest v boku
- extrémní bolesti hlavy nebo záchvaty
- slabost v zasažené končetině
- bolest na hrudi
- dušnost
- motání hlavy a mdloby
Povrchová žilní trombóza
Trombóza povrchových žil se vyskytuje v důsledku vzniku krevní sraženiny v žíle, která se nachází pod povrchem kůže. Tyto sraženiny se zpravidla vyskytují v dolních končetinách, ale často se mohou objevit také v pažích nebo krku. Kombinace zánětu žilní stěny a trombózy je v tomto bodě označována jako tzv. tromboflebitida.
Specialisté pomáhají rozdělit tento zdravotní stav do dvou skupin podle toho, kde se trombus nachází. Trombóza je buď varikózní, což naznačuje, že trombus začal na křečových žilách nebo křečových žilách, nebo nevarikózní, která odkazuje na jiné žíly. Zároveň je varikózní shromažďování až desetkrát častější než druhá varianta.
- Bolest v postižené oblasti
- Záněty kůže podél žil
- Ztmavnutí nebo zčervenání kůže nad žílou
- Otoky končetin
- Teplá nebo horká kůže v postiženém místě
Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507708/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7539078/
Náhledové foto: Pixabay