Zinek: Stopový prvek, který naše tělo potřebuje
Mnohé prvky potřebuje lidské tělo pouze v malém množství, ale fakticky se bez nich nedokáže obejít. Typickým příkladem budiž zinek. Právě on dokáže velmi efektivně podpořit imunitní systém a pomáhá k udržení správného stavu kostí, pokožky či nehtů. To ale nejsou jediné přednosti tohoto prvku. Mimo jiné také napomáhá metabolismu makroživin či mastných kyselin. Jak to vlastně se zinkem a jeho účinky na lidský organismus je? To vám prozradíme v následujících řádcích.
Tělo si zinek samo nevyrobí
Se zinkem je spojeno velké množství různých zdravotních aspektů. Jedná se o prvek, který je pro naše tělo fakticky nepostradatelný. V lidském těle se standardně vyskytuje okolo 2 gramů zinku. Většinu najdeme v červených krvinkách. Lidskému organismu je zapotřebí zinek neustále dodávat, jelikož si jej nedokáže vyrobit sám. Optimálně navrátí do těla zinek doplněk stravy. Doporučovaná denní dávka se u zinku pohybuje kolem 10 mg. Kojící ženy či sportovci mají požadavky na příjem zinku často vyšší.
Zdroj obrázku: 001shop.cz
Jak dokáže zinek v lidském těle pomoct?
Bez zinku nebudou v těle fungovat mnohé enzymatické procesy. Jedná se totiž o nedílnou součást více než 200 různých enzymů. Pomáhá například při dělení buněk nebo syntéze bílkovin či DNA. Zejména ženy zinek ocení hlavně ve vztahu k jejich vlasů. Nehty i pokožka vypadají při dostatečném příjmu zinku skvěle. Na zinek by měli myslet také pánové, jelikož má pozitivní vliv na hladinu testosteronu.
Kde v jídle najdeme zinek?
Zinek se nejčastěji vyskytuje v potravinách živočišného původu. Nejbohatšími zdroji jsou kupříkladu vnitřnosti. Nachází se často třeba v játrech. Jinak je ale obsažen také v červeném masu, mořských živočiších nebo mléku či vejci. Z rostlin jej obsahují například luštěniny, celozrnné produkty nebo dýňová semínka. K dispozici je také jako doplněk stravy v kombinaci s vápníkem a jinými prvky.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.