Zkuste porozumět sociálním fobiím, které zhoršují život
Navzdory skutečnosti, že se to může lidem jevit jako extrémní přecitlivělost, jde o dost velkou poruchu, která by se měla probrat s lékařem. Může to vyústit v deprese, neuvěřitelný stres a závislost, nebo dokonce v sebevraždu.
Dokážete si představit, že nebudete moci jít nakupovat, jít do kina či do bazénu? Okolnosti, které jedinci se sociálním strachem běžně mají, jim komplikují život mnoha způsoby. Jak se tyto obavy objevují a jak se projevují?
Jak byste měli vnímat sociální poruchy?
Slovíčko fobie je známo všem. Je to neopodstatněný, ale silný strach z různých okolností nebo předmětů. Sociální fobie způsobuje fyzické a psychické problémy těm, které ovlivňuje. Obvykle se projeví tehdy, které se projevují tam, kde se nevyskytují jeho či její příbuzní. Většina těch, kteří trpí touto poruchou, si uvědomuje, že jejich strach nemá žádný zdravý předpoklad, ale to jim žádnou úlevu nenabízí, protože jej nemohou ovládat.
Co tito lidé dělat nemohou?
- Práce ve skupině
- Chodit s někým
- Užívat veřejný záchod
- Vystupování na veřejnosti
- Jíst na veřejnosti
- Komunikace s opačným pohlavím
- Volání před ostatními
- Nakupování
- Komunikace s autoritami
- Strach ze stvoření
- Strach ze špíny
- Strach z konkrétních prostor – výtah, náměstí, výška, schodiště a tak dále
Co lidi s poruchou straší?
Jedinci se sociálním strachem se obávají, že se ve společnosti ztrapní, budou nepřirozeně vystupovat nebo z nějakého důvodu skončí v centru pozornosti, kterou nepotřebují. Odmítají pozvání na různé příležitosti, večírky, a vyhýbají se shromáždění na veřejných místech. Mohou také pociťovat strach z několika fyzických projevů, jako pupínek, předkus, nadváha atd.
Jak se u vás může vyvinout sociální fobie
Kořen těchto problémů není zcela znám. Nezáleží na pohlaví, vzdělání nebo myšlení. Několik odborníků tvrdí, že to souvisí s životními neúspěchy, duševním zraněním, ale že to může být i vrozené.
Co se v člověku se sociální fobii děje?
Projevuje se to jak psychicky, tak i fyzicky. Zarudnutí, bušení srdce, pocení, pocity mdloby, zrychlený tep, zrychlené dýchání, nemožnost usnout. Základem je chování, kdy se dotyčný vyhýbá kontaktu a společnosti, volí práci, kde nemusí být ve společnosti. Po psychické stránce se projevují pocity průměrnosti, nedostatečnosti a sebekritiky!
Toto „únikové“ chování a dlouhodobý tlak mohou mít skutečně emocionálnější dopady na život pacienta. Pravidelně snášejí opuštěnost, mohou být vázáni na rodinné příslušníky, mají studijní nebo pracovní problémy. U takovýchto osob se snadno vyvinou deprese, závislost na alkoholu či drogách a v nejhorším případě se budou chtít zabít.
Kdy se jít léčit?
V případě, že je sociální fobie natolik omezující, že jedinec není schopen klasického kontaktu s jednotlivci, že nemůže chodit do práce nebo dokonce vyjít z domu, je léčba na místě. Při správné léčbě lze projevy sociálního fobie ovládnout, což pacientům výrazně zjednodušuje život.
Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7308132/, https://emedicine.medscape.com/article/290854-overview
Náhledové foto: Pixabay