Zlatá šedesátka aneb jak zažívat spokojenost a pohodu v důchodu
Každý věk má něco do sebe. Čas vrátit zpět nelze, takže se člověk musí radovat z toho, co mu život aktuálně nabízí. I šest křížků na zádech může být pěkným životním obdobím. Co pro to udělat?
Jak ten čas letí
Než se člověk nadá, mládí mu zamává a odejde do nenávratna. Pak se chvíli potácí mezi věkem, kdy mladý není, ale do důchodu má ještě daleko. Nakonec se rychlostí blesku přiřítí odchod na zasloužený odpočinek. Někdo se mu zuby nehty brání a pracuje, i když dosáhl již požadovaného věku, kdy by mohl zažádat o starobní penzi. Vyhovuje mu totiž, má-li pocit, že je ještě užitečný. A peníze se nakonec také hodí. Jiní se do důchodu těší, protože si konečně do sytosti užijí volný čas. Šedesátka tedy může člověku přinášet i hezké chvíle, ovšem za předpokladu, že je v dobré fyzické i psychické kondici.
Foto: Pixabay
Fyzická aktivita je důležitá i ve stáří
Má-li se člověk radovat ze života i ve vyšším věku, potřebuje k tomu dobrý zrak. S vyšším věkem se však pojí možnost onemocnění šedým zákalem, který se přikrádá pomalu, ale jistě. Je proto vhodné absolvovat pravidelné preventivní prohlídky u očního lékaře. A nejen tam. Pravidelně by se mělo chodit i na prohlídky k praktikovi. Senioři by měli dbát také na dostatek pohybu, který je bude udržovat fit. Nemusí to být je chůze či jízda na kole, ale třeba i oblíbená práce na zahrádce. A nedílnou součástí jejich života by se mělo stát i cvičení pro mozek – třeba formou studia na univerzitě třetího věku, luštěním křížovek, učením se cizím jazykům, čtením knih.
Málokdo si to možná uvědomuje, ale je-li tělo i ve stáří stále nuceno něco dělat (i kdyby to bylo jen vaření obědů, úklid domácnosti atd.), nemá pak čas na to, aby rychle stárlo. Pro staršího člověka je jakákoliv fyzická činnost velice prospěšná.
Zdroj info: wikipedie.cz
Náhledové foto: Pixabay
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.