Zlomené srdce může vést až k úmrtí: Jak je to možné?
Zlomené srdce vás může v životě postihnout kdykoliv. Nemusí jít zrovna o úmrtí blízké osoby. Ale ztráta milované osoby v jakékoli podobě, dokáže s člověkem pěkně zamávat. Dokonce i ztráta zaměstnání vám může zanechat díru v srdci. Vše je provázeno smutkem, hněvem, strachem, fyzickými i psychickými změnami.
Neberte syndrom zlomeného srdce na lehkou váhu
Ti, co neuznávají tento syndrom, si myslí, že lidé přehánějí, a že reagují příliš přehnaně. Upřímně, takovým lidem se vyhýbejte a soustřeďte se na své uzdravení. Když prožíváte emociální a traumatické události, ve vašem těle se hromadí adrenalin a epinefrin.
Ovšem tato obrovská psychická zátěž zdvojnásobuje i riziko srdečního selhání a cévní mozkové příhody. Nával všech produkovaných hormonů způsobuje, že srdeční sval přestane normálně stahovat, což vede ke zmíněnému srdečního selhání. Běžné příznaky provázející zlomené srdce jsou:
- Náhlá silná bolest na hrudi
- Dušnost
- Nepravidelný srdeční tep
- Nízký krevní tlak
- Bušení srdce a mdloby
Smutek je jeden z nejčastějších emočních stresorů, který je spojený se syndromem zlomeného srdce. Ovšem samotné příznaky se mohou objevit během různých událostí – rozchod, úmrtí v rodině, havárie, výhra v loterii, během přírodní katastrofy…
Můžete být náchylnější ke vzniku depresí
Není ani výjimkou, že bude náchylnější ke vzniku nemocem. Váš obranný systém bude oslabený, budete rozmrzelí s chmurnými myšlenkami bez výhledu na hezké věci. Z tohoto důvodu budete mít nakročeno i ke vzniku deprese.
Psychické i fyzické zdraví je propojeno
Život provázený se zlomeným srdcem není zrovna jednoduchý a prověří vás na každém kroku. Pocity smutku, žalu a bolavého srdce je škodlivý pro celé vaše tělo. Jen ve vzácných případech dochází až k úmrtí, ale mnohdy způsobí deprese a celkově nalomí vaše zdraví. Čas sice nikdy nic nezahojí, ale se vším se nakonec naučíme žít a až budeme připraveni, půjdeme dál.
Zdroje info: kardiochirurgie.cz, marianne.cz
Náhledové foto: Pixabay