Zlomenina bérce
Zlomeniny střední části bérce vznikají buď nepřímým mechanismem, nebo přímým mechanismem. Při nepřímých mechanismech vznikají spirální nebo šikmé zlomeniny. Poškození měkkých tkání je minimální. Zlomeniny přímým mechanismem jsou častější. Dochází při nich k otevřeným zlomeninám a měkké tkáně jsou výrazně poškozené. U zlomenin bérce je tedy důležité, do jaké míry jsou poškozeny měkké tkáně a jak moc je poškozená kůže.
Zlomenina bérce – příznaky
Při nepřímé zlomenin bérce, kde nepůsobí velká síla, je u poraněného patrná deformita končetiny, otok měkkých tkání a hematom. Měkké tkáně i kůže nemají velký rozsah poškození. U úrazů přímých je rozsah zhmoždění měkkých tkání daleko větší, může také hrozit odumření svalů. V případě otevřené zlomeniny může být krvácející rána znečištěna. U obou zlomenin není pacient schopen pohybu. Léčba takové zlomeniny patří do rukou traumatologů.
Prevence zlomeniny bérce
Zlomenina bérce patří k nejčastějším zraněním kosti holenní a lýtkové a dokáže opravdu velice potrápit. Tyto zlomeniny vznikají nejčastěji při provozování sportů, jako je například lyžování. Velmi často jsou zlomeniny bérce úrazem při autonehodě nebo nárazu auta do chodce, kdy vznikají otevřené zlomeniny horního konce holenní kosti. Zlomit si kost bérce můžete ale i podvrtnutím kotníku. Kost se zlomí těsně nad kotníkem. U takových zranění se jedná o vnitřní neotevřenou zlomeninu. Prevence spočívá v opatrnosti jak při sportu, tak v běžném provozu. Ohroženi jsou i sportovci, u kterých mohou vzniknout zlomeniny z přetížení. Prevencí je samozřejmě optimální zatížení při sportu bez zbytečného přetěžování.
Zlomenina bérce – léčba
Většinou ošetřující lékař dává zraněnému vysokou sádru sahající až do půli stehna. U těžších zlomenin je pak nutná operace, která spočívá v sešroubování kostí pomocí kovových dlah, šroubů a drátů. Doba léčení zlomeniny bérce záleží na tom, jakou zlomeninu máte. U otevřených zlomenin musíte počítat s delší dobou hojení. Musíte dodržovat maximální odpočinek a nohu v žádném případě nezatěžovat. U těchto zlomenin mohou být také komplikace v podobě infekce, deformace svalové tkáně či její odumření. Pokud nejsou žádné komplikace, pacient se dokáže postavit a vrátit se do života po několika měsících. Po zlomenině bérce je výborná rehabilitace, která spočívá v procvičování ztuhlých svalů a kloubů a posilování oslabené svalové tkáně. U zlomeniny bérce se doporučuje také magnetoterapie.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.