Zlomenina krčku
Zlomenina krčku stehenní kosti je jednou z nejčastějších komplikací osteoporózy u starých lidí. Jedná se o těžký úraz, který postihuje zejména starší ženy. Zlomenina krčku je doprovázena řadou závažných komplikací, které jsou pro pacienty zátěží, proto mohou vést až ke smrti. Rekonvalescence u zlomeniny krčku je dlouhodobá, zejména u starších lidí může vést ke snížení kvality života. Dnes už je k dispozici řada prostředků, které výrazně zkracují dobu léčby a kladně ovlivňují průběh komplikací.
Zlomenina nohy v krčku – příčiny
Příčin, kdy dochází ke zlomenině stehenní kosti v krčku, je hned několik. Tou nejčastější příčinou je osteoporóza (řídnutí kostí). K jejímu zlomení stačí menší síla, takže se může zlomit i při mírném pádu či špatném došlápnutí z vyvýšeného místa. U zdravých mladých jedinců vzniká zlomenina v případech, kdy na kost působí velká síla. Příčinou zlomeniny jsou tedy nejčastěji pády z velké výšky, úrazy při lyžování nebo automobilové nehody. Zlomenina krčku je přerušení souvislosti stehenní kosti tam, kde se přirozeně anatomicky zužuje. Zraněný pociťuje velkou bolest kyčle bezprostředně po úrazu. Má omezenou pohyblivost v kloubu, nemůže se postavit, ani chodit. V okolí kyčle vzniká otok. Tím, jak se kost zlomením posunem, může dojít ke zkrácení a zevnímu vytočení nohy.
Prevence zlomeniny krčku
Prevence spočívá v léčbě osteoporózy a prevenci vzniku vážných úrazů. Dbejte na dostatečný příjem vápníku a pravidelné cvičení. Buďte však opatrní. Vyhněte se pádům, silným nárazům a prudkým změnám v polohách. Na sport si pořiďte vhodnou obuv i oblečení a myslete na svoji kondici. Starším lidem je vhodné pak na toaletu nebo i do koupelny instalovat záchytná madla. Důležité je pro ně také dostatečné osvětlení domácnosti. V případě potřeby by měl starý člověk používat vycházkovou hůl či berli.
Jak se léčí zlomenina krčku
Nejspolehlivější cestou, jak co nejrychleji obnovit původní funkci končetiny, je operace zlomeniny krčku. Jaký léčebný postup chirurg nebo ortoped zvolí, záleží na vlastnostech zlomeniny, kterými jsou například umístění lomu, pozice jednotlivých částí kosti a samozřejmě věk. Zlomená kost se fixuje pomocí drátů nebo dlah a šroubů. Tato metoda se nazývá osteosyntéza. Pokud je poškození vážné, přichází v úvahu částečná nebo úplná náhrada kloubu endoprotézou. Zlomenina krčku je jedním z nejčastějších úrazů u seniorů. Staří lidé většinou trpí ještě dalšími chorobami, a proto jsou vystaveni rizikům i po zdařené operaci. Ačkoliv zlomenina krčku sama o sobě není smrtelná, každý desátý pacient podlehne některé z komplikací, jako je například zápal plic, zánět žil či různé infekce. Po operaci pak úraz znamená omezení či úplnou ztrátu soběstačnosti, kdy je nutná ústavní léčba, a závislost na berlích či invalidním vozíku.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.