Zlomenina zápěstí
Zlomenina zápěstí neboli Collesova zlomenina je nejčastějším typem zlomeniny předloktí. Toto poranění vzniká nejčastěji, když člověk spadne na nataženou horní končetinu s dlaní směřující nahoru. U starších lidí hraje roli osteoporóza či jiné poruchy.
Příznaky zlomeniny zápěstí
Příznakem zlomeniny zápěstí bývá ostrá bolest a zároveň velká citlivost na dotyk. Zápěstí je oteklé, popřípadě se na něm může objevit i hematom. Typické jsou také deformace, tzv. vidličkové nebo bajonetové postavení. Časté je také lupání při pohmatu. Zápěstí má omezenou hybnost, stejně tak mohou být omezeny v hybnosti i prsty na rukou. Člověk sám někdy při pádu pocítí křupnutí. Zlomenina zápěstí se potvrdí RTG vyšetřením.
Prevence zlomenin
Většina zlomenin vzniká při úrazech. U mladých lidí ke zlomenině zápěstí dochází při jízdě na kolečkových bruslích, skateboardu nebo na snowboardu. Prevencí je použití chráničů zápěstí, které přenášejí v případě pádu sílu na celé předloktí a brání poranění zápěstí. Zlomit zápěstí si můžete také díky osteoporóze, nádoru nebo nedostatku vitamínu D. U sportovců jsou pak velmi časté únavové zlomeniny, kdy jsou kosti dlouhodobě přetěžovány. Prevencí proti zlomeninám je tedy zdravá životospráva, přiměřená pohybová aktivita a dostatek vápníku a vitamínu D.
Léčba zlomeniny zápěstí
Prvním krokem při léčbě zlomeniny je uložení zlomené kosti do původní polohy. Následně je potřeba upevnění, tedy sádrová fixace na 3 až 6 týdnů. Zlomenina zápěstí může být i tříštivá, což vyžaduje operaci. Během doby, kdy máte sádru, byste měli začít s rehabilitováním. Hýbat a cvičit byste měli s prsty a ramenním kloubem. Prsty, a to i když jsou mírně oteklé, procvičujte mačkáním molitanového míčku Rehabilitace po zlomenině zápěstí, když už je sundaná sádra, bývá bolestivá. Je to proto, že znehybnění způsobilo ochabnutí svalů, cév i nervů. Rehabilitaci zápěstí po zlomenině musíte začít jednoduchými pohyby s postupným zvyšováním náročnosti cvičení. Důležité je, abyste ještě několik dní po sundání sádry nechali ruku v závěsu. Ruku rehabilitujte koupelemi, vířivkou či dalšími fyzikálními metodami.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.