Zlomeniny prstů na rukou
Zlomit si konečky prstů můžete při běžných každodenních činnostech, například při přivření prstů do dveří. Tyto zlomeniny jsou také časté při míčových hrách nebo při kontaktních sportech. Může dojít buď ke zhmoždění posledního článku prstů, nebo rovnou ke zlomenině. Časté jsou také zlomeniny základního a středního článku, kdy může dojít i k poškození postranních vazů.
Příznaky zlomeniny prstů
Zlomit si můžete koneční část článku prstu, kdy dochází ke krevnímu výronu pod nehtem nebo k poškození kožního krytu. Nemáte-li poškozen kožní kryt, zlomenina se do měsíce zahojí. Při poškození kůže a infekci se může doba hojení značně prodloužit. Déle může dojít ke zlomení těla koncového článku. Takové zlomeniny, pokud tedy nejsou dislokované a jsou bez poškození kůže, se hojí zhruba do 5 týdnů. Nedochází u nich ke komplikacím. Posledním typem zlomenin jsou zlomeniny báze, která zasahuje až do kloubu. Někdy se tato zlomenina může špatně hojit a vést k omezené distálního kloubu. U všech typů zlomenin je patrná bolestivost. Při dislokaci se může objevit deformita článku či distálního kloubu.
Prevence zlomení prstů
Prevencí je opatrnost v běžném životě i při vykonávání sportovních aktivit. Při sportu je možné užít taping jako prevenci poškození. Sportovci tuto formu využívají i u chronicky nestabilních kloubů či po úrazech. Taping velice dobře a účinně stabilizuje daný kloub a neomezuje rozsah pohybů.
Jak se léčí zlomeniny prstů
Bezprostředně po úrazu je dobré postižené místo ledovat. Pokud máte poškozené nehtové lůžko či kožní kryt, bude potřeba RTG snímek a následné sešití. Podle typu zlomeniny lékař zvolí hliníkovou dlahu, nebo bude stačit poškozený prst fixovat tapem. Pokud budete mít odlomenou část kloubní plochy, nejspíš budete nuceni podstoupit operaci s následnou fixací a rehabilitací. Na snížení bolesti pak bude dobré užít medikamenty. Při zlomenině základního nebo středního článku se opět prst fixuje, a to sádrovou nebo hliníkovou dlahou na dobu 4 až 5 týdnů. Zlomeniny, které zasahují do kloubu nebo s dislokací, opět bude potřeba operovat a následně rehabilitovat.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.