Znalosti z herbáře: jaké bylinky jsou prospěšné pro zdraví a jak je užívat
Herbáře mají dlouhou a dalekou historii a jeden z prvních herbářů v historii dokonce vznikl na českém území, a to v Praze roku 1562 – mnohem déle se však využívá léčivá síla byliny, která má svůj původ ve východní, takzvané čínské medicíně a silně na ni dbali také pohané. Pěstování bylinek se šířilo slovanskou kulturou, ve které je jejich přítomnost velice silná dodnes, ať už v podobě léčivých přípravků, doplňků a nejčastěji čajů. Vychutnat si pravidelně šálek nápoje z bylinek během hraní přes nové online casino může mít zajímavé a prospěšné účinky na naše zdraví i pohodu. Podívejme se na některé z nejrozšířenějších bylinek a jejich použití na různé neduhy.
Zimní bylinky: nachlazení, kašel a dýchací cesty
Zejména během zimních měsíců jsou široce rozšířená respirační onemocnění, která mohou ovlivnit jak dýchací cesty, tak průdušky, hrdlo nebo celkovou imunitu lidského organismu. Zejména v tomto chladném období, kdy se viry šíří vysokou rychlostí a koncentrací, je důležité pamatovat nejen na zásady bezpečného chování v případě nachlazení (jako jsou hygiena, rouška nebo rozestupy), ale také na rady našich babiček a prababiček.
Kašel může být otravným nepřítelem, který má často podobu vlhkého kašle a právě na vykašlávání je možné najít hned několik bylinek, v tomto případě jsou prospěšné lípa nebo černý bez, které je možné najít nejen jako sirupy, ale také jako léčivé čaje. Naopak na suchý kašel, který může být vysoce dráždivý, je prospěšná tzv. andělika čínská, jež má zároveň také protirakovinné účinky a ve srovnání s jinými bylinkami neškodí pacientům se špatnou srážlivostí krve.
Dalším častým problémem během nachlazení jsou bolest v krku a oteklé mandle, pro zklidnění hrdla jsou typické mnohé babské rady od mléka až po med a propolis, je však možné využívat také síly bylinek – v tomto případě je dobré vyhledávat heřmánek, zázvor, lípu nebo šalvěj. Podívejme se nyní na horečku – bylinky v tomto případě nejsou tak běžně používané, jako léčiva na její potlačení, s tím však přirozeně bojuje také náš imunitní systém, který je možné bylinkami podpořit a to heřmánkem, černým bezem, šalvějí nebo méně známý tužebníkem jilmovým, který často využívaly naše prababičky.
Foto: Pixabay
Jarní bylinky a rostliny pro lidské zdraví
S příchodem jara je možné pěstovat celou řadu bylinek, a ještě více se jich začíná růst ve volné i divoké přírodě – nastává tak ideální doba na popíjení čajů, které hromaděním začínají ukazovat prospěšné účinky na organismus. Typická pro jaro je například kopřiva, tato volně rostoucí rostlina je o velikonocích typická v mnoha receptech, od polévek až po nádivky, zpravidla se dnes však pije hlavně jako čaj a také ten má mnoho prospěšných účinků. Kopřiva je například prokazatelně optimální pro regulaci krevního tlaku, má protirakovinné vlastnosti a dokáže snižovat hladinu cukru v krvi.
Další jarní bylinkou je podběl lékařský, který je často spojován s příchodem jara. Jak jeho název napovídá, využívá se hojně v léčitelství pro mnohé účely, například vhodný je pro boj s kašlem, který díky svým mnoha vlastnostem zmírňuje a je díky tomu součástí mnoha sirupů a kapek proti kašli. Podběl je nejen antibakteriální, ale také antiseptický a díky tomu se využívá jako protizánětlivá bylina, například pro podporu hojení ran.
Další jarní bylinkou, kterou zde zmíníme, je sedmikráska obecná, dnes se často používá jako jedlá rostlina na zdobení zákusků, její použití v léčitelství je však součástí mnoha regionálních tradic. Její schopnost zahrnuje pročištění krve a také proto se využívá jako protizánětlivá bylina a stejně jako v tomto ohledu slavnější ostropestřec působí blahodárně na zdraví jater a její využití je typické také pro žlučník.
Bylinky důležité pro intimní zdraví mužů i žen
Dbát na intimní zdraví není prioritou pro překvapivě vysoké procento lidí, zejména vysoké je poté mezi mužskou částí lidské populace. Také zde je přitom možné využívat podpůrné léčby přímo z přírody. Mnoho mužů ve středním a pokročilém věku bojuje s problémy s prostatou, blahodárnou a klinicky prokazatelnou pomocí z přírody jsou v tomto případě bezový květ, hluchavka, kopřiva nebo kotvičník zemní.
Naopak u žen se mohou vyskytovat mnohé hormonální nerovnováhy (které se samozřejmě týkají také mužů), které dále způsobují různé zdravotní, ale také estetické problémy – například zvýšený růst chloupků, reprodukční problémy nebo nepravidelnou nebo dokonce chybějící menstruaci. Na podporu ženského zdraví se často doporučují bylinky, jako jsou jetel luční, máta peprná, kontryhel obecný nebo pampeliška.
Náhledové foto: Pixabay
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.