Známá i neznámá šalvěj lékařská
Rádi byste si vypěstovali bylinku, která bude nejen hezky vypadat, ale především přinese spousty užitku? Zdraví máme pouze jedno a v rámci prevence není od věci najít užitečné rostliny. Výbornou volbou je například šalvěj lékařská. Jen si vzpomeňte na lahodné bonbóny obsahující její extrakt nebo na dezinfekční účinky šalvěje. My si tuto bylinku představíme podrobněji a podíváme se i na její využití v praxi.
Vytrvalý polokeř
Uvažujete-li nad tím, že byste si šalvěj lékařskou vypěstovali na vlastní zahrádce, pusťte se do toho. Z malé bylinky vyroste polokeř vytrvalého charakteru, který je na spodní straně zpravidla dřevnatý. Dosáhnout může klidně až 1 metru výšky. Typický je jak kopinatými listy, tak i charakteristickými modrofialovými kvítky. Ke kvetení šalvěje dochází zhruba v červnu a červenci. Vysévat lze do skleníku semínka, anebo si pořiďte již předpěstovanou rostlinku v truhlíku.
Zpracování šalvěje
Ze šalvěje se používají listy, které se trhají v době těsně před tím, než rostlina rozkvete. Následně se listy suší, a to optimálně při teplotě pohybující se okolo 40 stupňů Celsia v dobře větrané místnosti. Největší množství silic lze získat zhruba ze dvou až šestileté rostliny. Jen pro představu, šalvěj obsahuje také tříslovin, katechin, aminokyseliny, terpeny a mnohé další látky.
Vnitřní a zevní užití šalvěje
Tradičně se šalvěj využívá jako optimální prostředek proti nadýmání. Pomoct může i při nočním pocení a při nadmíře stresu. Pokud má žena hodně mateřského mléka, šalvěj dokáže jeho produkci omezit. Z pohledu zevního užití se jedná o vynikající kloktadlo, jež umí pomoct při boji s angínou. Kloktá se i při zvýšené krvácivosti dásní. Jinak bývá také součástí mastí, zubních past nebo pleťových vod. V potravinářském průmyslu najdeme její extrakt ve žvýkačkách anebo pastilkách proti kašli. Vše o bylinkách a samozřejmě i o šalvěji si můžete přečíst na bylinkovo.cz.
Zdroj náhledového obrázku: bylinkovo.cz
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.