Znáte seitan? Jedná se o další náhražku masa

Seitan

Seitan je pšeničnou náhražkou masa, která se již celá staletí používá v Číně, Japonsku, Koreji či Rusku. U nás si jej spojujeme zejména s vegetariány, není ale důvod, proč ho nezkusit. Seitan se vyrábí tak, že se louhuje škrob z pšeničné mouky. Složení seitanu je tak z velké části lepek, což je hlavní protein pšenice. Struktura seitanu je vláknitá a připomíná maso o něco více, než třeba tofu nebo tempeh. Může se tedy stát náhražkou masa i pro náročnější strávníky.

Seitan v makrobiotické stravě

Jméno „seitan“ je odvozeno ze dvou japonských slov – překládáme je jako „vyrobený z bílkovin“. Je součástí makrobiotické stravy, což je směr stravování, který byl odvozen z filozofických principů. Svůj počátek mají už v 18. století. Hlavní myšlenkou je udržet si zdraví a prodloužit si život. Makrobiotická strava je založena na komplexních sacharidech, nízkém příjmu tuku a co nejnižšímu příjmu zpracovaných potravin. Hlavní součástí makrobiotického jídelníčku jsou celozrnné a rostlinné bílkoviny (sem patří i seitan). Naopak masu je třeba se vyhýbat.

Seitan

Foto: Pixabay

Co je v seitanu obsaženo?

Složení seitanu bude tak trochu záviset na jeho výrobě. Obecně se ale dá říci, že seitan se skládá z vody, lepku, koření a soli. Seitan má nízký obsah tuku, ale vysoký obsah bílkovin. Dále obsahuje hodně selenu, mědi a vápníku. Vhodný poměr vápníku a fosforu ve stravě je důležitý pro udržení vhodného metabolismu vápníku v těle. Poměr těchto prvků je v seitanu mnohem lepší, než u grilovaných kuřecích prsou.

Seitan není pro každého

Jak už jsme zmínili, hlavní složkou seitanu je lepek. To je také důvod, proč by se mu měli vyhýbat lidé trpící celiakií (nesnášenlivostí lepku). Také lidé s alergií na pšenici nebo ti, kteří po konzumaci lepku pociťují nepohodlí, by se seitanu měli vyhnout. Mezi zdravotní obtíže, které pociťují lidé po konzumaci lepku, je plynatost, bolesti břicha, průjem a zácpa. Dále může docházet k bolestem hlavy, k únavě a potížím s koncentrací.

Zdroj: https://dietetycy.org.pl/seitan/

Foto: Pixabay