Znáte všechny druhy rýže? Jasmínová, basmati, arborio, krátkozrnná a mnohé další
Rýže je bezlepková obilovina, která obsahuje spoustu zajímavých živin. Je zdrojem lehce stravitelných sacharidů. Kromě toho ale obsahuje vitamíny skupiny E a B, draslík a další živiny. Čím méně jsou zrna čištěna, tím více živin je v rýži obsaženo. Bohužel méně čištěné odrůdy (obsahující více živin) obvykle také stojí více. Vybrat si rýži v obchodě není tak jednoduché. Můžete totiž narazit na spoustu druhů. Víte například, čím se liší basmati od arborio? A jaký je rozdíl mezi jasmínovou a hnědou rýží?
Základní rozdělení rýže
Než se pustíme do samotných druhů, můžeme rýži rozlišit podle toho, jak je zrno veliké a jaký má tvar:
- Dlouhozrnné: zrna jsou delší než 6 mm. Jsou protáhlá a štíhlá, po uvaření se na sebe nelepí a jsou nadýchaná.
- Střednězrnná: zrna jsou objemnější a po uvaření jsou lepkavá. Jejich délka je od 5,2 do 6 mm.
- Krátkozrnná: tato zrna jsou obvykle o délce 5 až 5,2 mm, po uvaření jsou zrna lepkavá.
Foto: Pixabay
Jasmínová rýže
Tato rýže se vyznačuje svým typickým aromatem, pro které se používá zejména ve sladkých receptech. Doba vaření je asi 15 minut. pěstuje se zejména v Thajsku. Po uvaření je lepkavá, proto se využívá do pokrmů s omáčkou. K této aromatické rýži se hodí maso, která nemá příliš výraznou chuť. Vhodnou kombinací je tedy krůtí, kuřecí maso. Za nevhodné je uzené maso nebo jakékoli uzeniny.
Basmati rýže
Jedná se o nejdražší a nejušlechtilejší druh rýže. Pěstuje se v Indii a Pákistánu a měla by být zavlažována vodou z ledovce. Tento druh rýže je velmi oblíbený také díky rychlé přípravě – stačí ji vařit jen 10 minut. Zrna jsou delší, než u jasmínové rýže a po uvaření nelepí. Můžete je tak upotřebit i u pokrmů bez omáčky. Vhodným doplňkem je jakékoli maso, ideálně pečené, grilované nebo smažené.
Červená rýže
Netypická barva je doplněna také ořechovou vůní. Tuto rýži je potřeba vařit poměrně dlouho, a to 30 až 35 minut. Ani po uvaření nebude úplně měkká, což je důvod, proč se často používá v kombinaci s jasmínovou rýží. Vznikne tak skvělý kontrast dvou struktur. Červená rýže je krátkozrnná a má červenohnědou barvu. Můžete jí jednoduše nahradit klasickou rýži. Obsahuje větší množství vitamíny a vlákniny. Hodí se zejména k rybám a mořským plodům.
Rýže Arborio
Jedná se o italskou krátkozrnnou rýži. Stejně jako italské těstoviny, i italskou rýži vaříme na skus. Trvá to asi 20 minut. Uvařená rýže má na první pohled kašovitou konzistenci, pokud ji ale vložíte do úst, zjistíte, že uvnitř je ještě křupavá. Hodí se zejména na přípravu kašovitých pokrmů z rýže (sladká rýže, nákypy) nebo na přípravu italského rizota. Tato rýže obsahuje spoustu škrobu a absorbuje spoustu vody. Po uvaření je lepkavá. Pokud chcete z italského rizota co nejlepší požitek, zkuste také rýži Carnaroli, která je o třídu výš, než Arborio.
Zdroje info:
https://www.rodzinazdrowia.pl/dlaczego-najlepszy-ryz-to-ten-nieoczyszczony
https://www.vitalia.cz/clanky/6-druhu-ryze-jasminova-basmati-ktera-lepi-ktera-se-sype/
Foto: Pixabay