Zrychlený tep: co dělat, když srdce bije rychleji, než by mělo

Srdce

Zrychlený tep srdce jste už zcela jistě zažili: obvyklé je to po vynaložení fyzické námahy, v případě vzrušení nebo leknutí. Avšak pokud není zjevný důvod ke zrychlenému tepu, může jít o tachykardii, což je chorobný proces. Pokud se u vás vyskytuje častěji, je důvodem návštěvy lékaře. Spolu s ním totiž souvisí i další problémy, jako je hypoglykémie či anémie.

Co je zrychlený srdeční tep?

Pokud jste zdraví, váš srdeční tep se bude pohybovat mezi 60 až 100 tepy za minutu. V životě se běžně stává, že zažíváme silné emoce nebo stres – a i ony mohou srdeční tep zrychlit. Také zvýšená fyzická námaha běžně zrychluje tep srdce. Co když se ale bušení srdce vyskytne v okamžiku, kdy odpočíváte? V takovém případě už je důvod k obavám. Vaše tělo se vám může snažit něco říci – o nadcházejícím onemocnění například. Typicky se může vyskytnout při nadužívání alkoholu, kofeinu, nikotinu či drog. Řešení je pak snadné – tyto stimulanty prostě vynecháte.

Zrychlený tep
Foto: Pixabay

Co způsobuje zrychlený tep srdce?

Pokud je váš tep rychlejší než 100 tepů za minutu, mluvíme o zrychleném srdečním tepu. Často můžete trpět i dalšími obtížemi, jako jsou závratě, rychlá únava, pocení, dušnost, bolest na hrudi či pocity úzkosti. Rozhodně tyto projevy nepodceňujte a poraďte se s lékařem. Časem se mohou zhoršovat a naruší tak váš každodenní život.

Škodí stres?

Stres je situace, kterou můžete zažít v každodenním životě. Někdy ho ale můžete zažívat příliš často nebo dlouhodobě. To se může projevit na vašem mentálním, ale také psychickém zdraví. Pokus jste dlouhodobě pod stresem, ovlivní to také vaše fyzické zdraví. Typickým příkladem je právě zrychlený tep – vaše tělo si myslí, že je v ohrožení, a proto na to reaguje obrannými mechanismy. To jej ale může velmi vyčerpávat.

Co dělat, když srdce bije příliš rychle?

Řešení bude záviset na tom, proč máte zrychlený tep. V případě dlouhodobého stresu se obraťte na psychologa nebo psychiatra. V každém případě byste se ale měli poradit s odborníkem. To znamená navštívit nejprve praktického lékaře, který může navrhnout další řešení. Obvykle vás vyšetří a může navrhnout i provedení dalších testů. S čím můžete počítat? Typické je například EKG, které může objevit abnormality vašeho srdce.

Jak probíhá léčba?

Nejprve budete muset přijít na to, co je příčinou zrychleného tepu. Poté se snažíte tuto příčinu odstranit. V některých případech vám lékař může předepsat antiarytmika, které zpomalují srdeční tep. Léčba je ale velmi individuální a ne vždy je snadná.

Zdroje info:

https://wylecz.to/uklad-krazenia/przyspieszone-bicie-serca-co-oznacza-i-co-robic-kiedy-serce-bije-za-szybko/

https://www.healthline.com/health/how-to-stop-heart-palpitations

Foto: Pixabay