Zubní kámen: nejlépe si s ním poradí dentista, domácí metody mohou uškodit

Zubní kámen

Zubní kámen je poměrně běžným problémem, se kterým si zubaři umí poradit. Proč vzniká? Důvodem je to, že se nám nepodařilo odstranit bakterie zubního plaku (čištěním zubů a jinými pomůckami pro ústní hygienu). Na zubech může způsobit viditelné skvrny, které ještě více podpoří barevné nápoje a potraviny, které pijeme nebo jíme (káva, džus, červená řepa apod.). To může způsobit různou barvu zubního kamene, ve většině případů je žlutý, hnědý, šedý nebo černý.

Zubní kámen a prevence

Asi vás nepřekvapí, že zubnímu kameni můžete předcházet pravidelnou ústní hygienou. K usazování zubního kamene ale může přispívat i to, co jíte, kouření a jiné faktory. Tabákové výrobky a kouření jsou statisticky spojeny s vyšším výskytem onemocnění dásní. Kromě toho může cigaretový kouř způsobit zabarvení zubního kamene. Používejte zubní pastu s fluoridem dvakrát denně, což může zuby posílit proti vzniku zubního kamene.

Zuby
Foto: Unsplash

Pravidelně navštěvujte svého zubaře

Pravidelná návštěva u zubaře je dobrý nápad. Ten vám může doporučit, jak zubnímu kameni předcházet, a ten, který už vzniknul, odstraní. Má na to speciální nástroje, které nepoškozují zubní sklovinu ani dásně. Pravidelným čištěním zubů můžete minimalizovat hromadění zubního kamene. Zuby si čistěte dvakrát denně, přičemž jedno čištění by mělo trvat dvě minuty. Používejte mezizubní kartáček a dostupná je i ústní voda proti zubnímu plaku.

Zubní kámen a domácí metody odstranění

Na internetu je spoustu nápadů, jak odstranit zubní kámen doma. Ne všechny jsou ale bezpečné. Mohou způsobit podráždění dásní, poškození zubní skloviny i dásní a další problémy. Mezi nejčastěji skloňované metody na internetu patří tyto (rozhodně je nedoporučujeme):

  • Špetka soli – sůl byste si měli každý den přidat na kartáček se zubní pastou. Pak si čistíte zuby jako vždy. I když díky soli odstraníte zubní kámen, můžete narušit i zdraví své zubní skloviny.
  • Jahody a jedlá soda – jahody se rozmixují i se semínky a smíchají s jedlou sodou. Touto směsí se pak mají vyčistit zuby. Tato metoda vás zbaví jen povrchových nečistot.
  • Mléko – po konzumaci kávy nebo čaje si dejte pár lžiček mléka, abyste neutralizovali kyselost těchto nápojů. Tím byste měli předejít zabarvení zubů.
  • Banánová slupka – vnitřní strana banánové slupky prý může také fungovat. Stačí si jí potřít zuby. Tímto způsobem odstraníte jen povrchové skvrny na zubech.
  • Jablečný ocet – podle některých doporučení byste si zuby měli vyčistit jablečným octem, abyste je vybělili a zbavili zubního kamene, maximálně jednou za týden. Ocet je silná kyselina, která v neředěném stavu dokáže narušit zubní sklovinu (při pravidelném užívání).
  • Citronová slupka – podobně jako u banánu byste své zuby měli potírat vnitřní stranou slupky od citronu. I když to skutečně může pomoci odstranit zubní kámen, v ohrožení je vaše zubní sklovina.

Oleje stojí za vyzkoušení

Olivový nebo kokosový olej – proti vodnímu kameni by mělo pomoci čištění zubů jedním z těchto olejů. Olivový olej neuškodí a dokonce prý skutečně DOKÁŽE snižovat přilnavost zubů (čili snižuje jejich zabarvení) a tvorbu bakteriálního plaku. Kokosový olej snižuje zubní plak. Má antibakteriální vlastnosti, které mohou příznivě zapůsobit také na zubní kámen. Obě tyto metody jsou tedy dobrý nápad a zubům ani dásním neškodí.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3915397/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10455081/

https://www.bloorwestsmiles.com/blog/natural-ways-remove-tartar/

Foto: Unsplash