Zubní kaz způsobený počítačem: stačí prý tři hodiny denně
Zubní kaz způsobený sezením u počítače? Vědci hlásí, že je to možné. Nemusíte se ale bát toho, že by počítač vysílal nějaké vlny, které by ovlivnily zdraví vaší ústní dutiny. Problémem je spíše to, že u počítače často saháme k nezdravým svačinkám. To je závěr studie, kterou provedli polští vědci z Lékařské univerzity ve Varšavě. To je další důvod, proč bychom dětem neměli dovolit tolik času stráveného u počítače.
Zubní kaz je častější u dětí i dospělých
Profesorka Dorota Olczak-Kowalczyk, autorka studie, tvrdí, že lidé, kteří tráví u televize nebo počítače více než tři hodiny denně, jsou nejvíce ohroženi. Sledování obrazovky nám dovolí dopřát si nezdravé potraviny, na které bychom jinak ani chuť neměli. Týká se to zejména stravy bohaté na cukr a sladkých nápojů (sodovky). Takové potraviny jsou totiž známé tím, že způsobují zubní kaz. Po konzumaci cukrů dochází k jeho zpracování bakteriemi. Ty produkují kyseliny, které neutralizují naše sliny. Avšak sliny k tomu potřebují alespoň 40 minut.
Pravidelná konzumace sladkého
Pokud si dopřejete něco sladkého každou hodinu, pak je tato kyselina téměř neustále obsažena v našich ústech. Sliny nemají šanci poradit si s takovým množstvím kyseliny a neutralizovat ji – a pak dochází ke vzniku drobných škod na našich zubech. Taková konzumace je škodlivá zejména v noci, kdy si poté nevyčistíme zuby. V takovém případě si můžeme být jistí, že budeme mít zubní kaz.
Zubní kaz je spojen s dalšími nevhodnými zvyky
Podle studie se ukázalo, že lidé, kteří tráví tak dlouhou dobu u televize nebo počítače, nepoužívají pravidelně zubní nit či mezizubní kartáčky a navíc: po nezdravé svačince už si nevyčistí zuby! Tito lidé navíc nenavštěvují pravidelně svého zubního lékaře. Kromě zubního kazu mají až o 25 % vyšší pravděpodobnost, že budou trpět krvácením z dásní a bolestmi zubů.
Další rizika spojená s počítačem
Trávení u počítače už je spojováno s dalšími zdravotními obtížemi a nezdravými návyky. Typickým příkladem je obezita, ale také větší pravděpodobnost užívání alkoholu a kouření. U teenagerů navíc dochází ke změnám chování. Děti bychom proto měli vést k omezenému času na počítači. Současně je třeba dbát na pravidelnou ústní hygienu. To zahrnuje čistit si zuby minimálně dvakrát denně. Po večerním čištění zubů už není dovolena konzumace dalších potravin.
Zdroje info:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6585579/
https://www.scirp.org/journal/paperinformation?paperid=116415
Foto: Unsplash