Zubní nit: nepostradatelná nebo zbytečná? Návod, jak s ní zacházet

Zubní nit

Okolo zubní hygieny vznikla spousta mýtů a polopravd. Zubní nit je prý zbytečnost. No, není to tak úplně pravda. Mezizubní kartáčky sice mohou vyčistit prostory mezi zuby lépe a důkladněji, nicméně vyhodit zubní nit bychom neměli. Účelem zubní nitě je odstranění zbytků jídla z těžko dostupných míst, jako jsou styčné plochy zubů a mezizubní prostory. Právě v těchto oblastech se bakterie, zbytky potravin a další mikroorganismy hromadí nejvíce. Zubní kartáček se do těchto prostor nedostane.

Proč je zubní nit důležitá?

Bakterie, které zůstanou v oblasti zubů, mohou způsobit změny barvy zubů, kazy, záněty a v extrémních případech dokonce paradentózu. I když máte zánět nebo jiné onemocnění dásní, které způsobuje jejich krvácení, nepřestávejte používat zubní nit. Čištění mezizubních ploch může tyto příznaky minimalizovat a poskytnout výraznou úlevu. Vyberte si takovou, která se vleze mezi vaše zuby a příliš se netrhá.

Čištění zubů
Foto: Unsplash

Jaké existují druhy nití?

Zubní nitě můžeme rozdělit v podstatě na dvě skupiny – na ty obyčejné a specializované. Druhou skupinu pak můžeme ještě dále rozlišovat:

  • Fluoridové nitě – fluór je důležitý prvek, který bojuje proti zubnímu kazu.
  • Voskované nitě – jsou vhodné pro lidi s citlivými dásněmi.
  • Zubní pásky – jsou vhodné při úzkých mezizubních prostorech.
  • Bobtnající nitě – když přijdou do kontaktu s vodou, zvětší svůj objem, takže mohou vyplnit i širší mezizubní prostory a důkladně je vyčistit.
  • Párátka s dentální nití – vhodná jsou pro dosažení těžko přístupných míst.

Jak správně používat zubní nit?

Pokud se vám nit pravidelně trhá v jednom místě, může to znamenat, že se v některém z přilehlých zubů nachází kaz nebo došlo k prasknutí plomby. V tomto případě je dobré navštívit lékaře. Pokud chcete správně vyčistit zuby, je důležité vědět, jak dentální nit používat. Zde je jednoduchý návod krok za krokem:

  1. Vyberte si správnou zubní nit, která bude odpovídat vašim potřebám.
  2. Umyjte si ruce a odtrhněte kousek nitě (cca 40 cm).
  3. Namotejte nit kolem prstů, čímž zajistíte, aby vám neproklouzávala. Omotáte si prostředníček a ukazováček jedné ruky – mezi nimi ponechte mezeru 3 až 5 cm.
  4. Natáhněte dentální nit a vložte ji mezi dva zuby. Opatrně ji přibližte směrem k dásním.
  5. Vytáhněte nit podél proximální plochy – od dásně až ke korunce. Poté totéž proveďte na druhé straně zubu. Tahem nitě po povrchu zubů (vždy od dásně směrem ke korunce) smeťte veškeré nečistoty z mezizubního prostoru.
  6. Postup opakujte pro všechny zuby – nevynechávejte ani ty zadní, právě tam je to totiž obvykle nejvíc potřeba. Pokaždé, když vyjmete nit z mezizubních prostor, přesuňte ji mezi prsty tak, aby uprostřed zůstal čistý kousek nitě.
  7. Použitou dentální nit vyhoďte – znovu už ji nelze použít, protože je plná bakterií.
  8. Zakončete svou zubní hygienu ústní vodou.
  9. Tento proces provádějte jednou denně před/po čištění zubů kartáčkem, trvá asi tři minuty.

Zdroje info:

https://newsinhealth.nih.gov/2016/11/don-t-toss-floss

https://www.parodontaxarabia.com/en/caring-for-your-gums/why-do-I-need-to-floss.html

Foto: Unsplash