Zuby si čistíme jen krátce a ne často. Následky jsou nepříjemné

Kartáček na zuby

Zuby jsou velmi důležitou součástí trávicího ústrojí. Díky nim můžeme rozmělnit potravu tak, aby se dala pohodlně polknout. O tom, že bychom jedno sousto měli žvýkat asi dvacetkrát, se už ví. Nicméně málokdo to dělá. Dnešní uspěchaná doba nás nutí spěchat i v takových případech, jako je jídlo nebo dentální hygiena. Ukazuje se, že si čistíme zuby příliš krátce a ne dostatečně často. Jaká jsou tedy pravidla správného čištění zubů? Co se stane, když to budete dělat dlouhodobě nesprávně?

Zuby bez kazů

Dnes už je poměrně složité najít dospělého člověka, který by neměla ani jeden zubní kaz. To, že spousta z nás ani nemá vlastního zubaře, protože se pravidelných návštěv bojí, hovoří o stavu našeho chrupu. Existují takový lidé, kteří nevlastní zubní kartáček. O něco lépe jsou na tom ti, kteří jej vlastní, ale používají jej jen sporadicky (nikoli každý den). Chybou je ale také čistit si zuby jen jednou denně.

Bílé zuby
Foto: Pexels

Každodenní čištění zubů

Myslíte si, že vyčistit si zuby jednou za den bude stačit? Záleží to také na vaší stravě. V dnešní době převažují potraviny, které obsahují cukr, i když byste ho nečekali. To znamená, že čistit si zuby jen jednou za den je nedostačující. U některých lidí, kteří se snaží jíst jídlo, které neškodí zubům (nízký obsah cukru ale také soli) může čištění jednou za den postačit. Důležité je ale též zdraví člověka. Častěji by si měli zuby čistit lidé, kteří mají některou z následujících nemocí: cukrovka, astma ateroskleróza.

Zuby vyžadují pravidelné čištění

Doba mezi jednotlivým čištěním zubů je doba, po kterou mohou pracovat ústní bakterie. Mohou vytvářet plak, který je předchůdcem zubního kazu. Pokud si tedy budete zuby čistit častěji, dáte jim méně času na práci. To znamená, že snížíte pravděpodobnost vzniku zubního plaku. Zuby bychom si měli minimálně dvakrát denně, čili po 12 hodinách. Mnohem lepší je ale přístup, kdy si vyčistíte zuby poté, co jste přišli z práce, ráno a večer.

Nedostatečná hygiena si vybírá daň

Nejčastějším důsledkem nedostatečné ústní hygieny je zubní kaz. Dlouhodobě neřešené potíže v této oblasti ale mohou znamenat mnohem více potíží, než je estetický vzhled našeho chrupu. Nesprávná hygiena zubů může ohrozit vývoj plodu, škodí srdci, ledvinám kloubům a zvyšuje riziko zánětů v těle a řadu dalších onemocnění. Zuby jsou pro nás velmi důležité. Podle toho bychom se o ně měli starat.

Zdroje info:

https://smilesdental.com/how-often-should-you-have-a-dental-cleaning/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6516960/

Foto: Pixabay