Zvonění v uších: důvodem je přetížení sluchu ale i stres

Zvonění v uších

Tinnitus je lékařské označení pro stav, který lidově nazýváme jako zvonění v uších. Jedná se o zvuk, který slyší pouze daná osoba. Nikdo jiný v místnosti tento zvuk neslyší, protože se odehrává pouze ve vaší hlavě. Nejčastějším důvodem je dlouhodobě vystavení hlučným prostorám, jako je diskotéka ale také hlučné pracovní prostředí (pokud nepoužíváte špunty do uší). Nejedná se ale o jedinou příčinu. Na zvonění v uších můžete tedy trpět i tehdy, když jste své uši nepřetížili nadměrným hlukem.

Co je zvonění v uších?

Zvonění v uších je označení pro podivné zvuky, jako je bzučení, syčení aj. Těmto zvukům bohužel neuniknete ani tehdy, když si zacpete uši. Závažnost tohoto stavu se může lišit z jedné osoby na druhou. Zatímco někdo má pocit, že mu zvuk prochází celou hlavou, jiný ho slyší jen v pravém nebo jen v levém uchu. Tento stav může způsobit bolesti hlavy, narušit spánek a výrazně sníží kvalitu vašeho života.

Špunty do uší
Foto: Unsplash

Proč nám zvoní v uších?

Čas od času si tímto stavem projde každá osoba. Odhaduje se, že pravidelně se jedná o 10 % dospělých, z nichž asi čtvrtina má tento problém neustále. Nejčastějšími pacienty jsou osoby nad 60 let. Asi 80 % těch, kteří mají zvonění v uších trpí určitým stupněm ztráty sluchu. Nejčastější příčinou je hluk. Ten může poškodit buňky vnitřního ucha, které vyvíjí činnost i poté, co už hluk neexistuje. Sluchový nerv tuto činnost interpretuje jako zvuk, který přenáší do našeho mozku.

Jaké jsou příčiny zvonění v uších?

Mezi nejčastější příčiny zvonění v uších patří:

  • Hluk – pokud jsme delší dobu vystaveni hluku (činnost strojů, hlasitá hudba aj.), může nás postihnout zvonění v uších. Obvykle se jedná o krátkodobý stav, který odezní. Pokud jste hluku vystaveni opakovaně (například v rámci pracovního prostředí), může dojít k trvalým změnám.
  • Ušní maz – v případě, že je v uchu příliš mnoho mazu, může dojít k ucpání zvukovodu. To může způsobit otok a podráždění ušního bubínku – což vyvolá onen nepříjemný zvuk.
  • Stárnutí – ať chcete nebo ne, stárnutí se může projevit ztrátou sluchu. Projevovat se to může i neustálým bzučením v uších.
  • Náhlý hlasitý zvuk – může jít například o výstřel z pistole nebo ohňostroj.
  • Zánět středního ucha.
  • Stres.
  • Negativní reakce na léky.
  • Poranění krku nebo hlavy.
  • Změny krevního tlaku.

Jak se zvonění zbavit?

I když je to nepříjemné, obvykle nezbývá nic jiného, než čekat. Snažte se vyhýbat dalšímu hluku. Pokud chodíte do práce, kde je hlučné prostředí, nebo se chcete pustit do hlučné práce (řezání dřeva, sekání trávy), používejte ochranná sluchátka nebo špunty do uší. Pokud se stav opakuje, měli byste dbát na zdravou stravu a začít cvičit. Léčba je velmi obtížná a spočívá v podrobném vyšetření sluchového ústrojí.

Zdroje info:

https://www.nidcd.nih.gov/health/tinnitus

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tinnitus/symptoms-causes/syc-20350156

Foto: Unsplash