Zvyky, které ničí mozek

Sladké

Jak všichni dobře víme, mozek je velice důležitým orgánem v našem těle. Řídí naprostou většinu procesů, které se odehrávají v lidském těle. Mozek z nás zkrátka dělá to, čím jsme. Zatímco někteří lidé o svůj mozek pečují a pravidelně jej procvičují, existují také lidé, kteří jeho zdraví příliš neprospívají. Nemusí se jednat o záměrné jednání (vždyť kdo by si chtěl ničit mozek schválně). Děláme to spíše z nevědomosti. Níže tedy uvádíme běžné zvyky, které vedou k ničení mozkových buněk.

Přejídání se

Přejídání se není dobré pro náš trávicí systém ani pro naši postavu. Ovlivňuje ale také zdraví mozku. Pokud se přejídáte, mozkové žíly začnou kornatět, a to urychluje stárnutí mozku. Díky tomu se snižují také kognitivní funkce mozku, mozek pracuje zpomaleně a existuje zde riziko vzniku takových degenerativních onemocnění, jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba.

Nadměrná konzumace cukru

Pokud si dopřáváte sladkosti a další potraviny, které jsou bohaté na cukr, ve zvýšené míře, pracujete tím na poškození svého mozku. Ten sice určité množství glukózy pro své fungování potřebuje. Je-li ho ale příliš, vede to ke kolísání glukózy v krvi. To může ovlivnit vaši náladu, paměť i kognitivní funkce.

CukrFoto: Pixabay

Zakrývání hlavy polštářem

Existují lidé, kteří si dávají přes hlavu polštář, aby tím ztlumili hluk zvenčí. Takto dokážou dokonce i usnout. Díky tomu ale dochází ke zvýšení oxidu uhličitého, který váš mozek přijímá. V důsledku sníženého množství kyslíku může docházet k problémům s koncentrací a pamětí, k nadměrné spavosti či psychickým poruchám. Aby k těmto závažným důsledkům došlo, museli byste si hlavu přikrývat polštářem opravdu často.

Znečištěné prostředí

Smog a jiné toxické látky narušují zásobování buněk kyslíkem, což se může projevit nižší výkonností mozku. Dlouhodobý pobyt v takovém prostředí vede ke zpomalení kognitivních funkcí, ale také ke zhoršené paměti a koncentraci.

Kouření cigaret

Také cigarety přispívají ke zhoršení funkce mozku. Přispívá k řídnutí mozkové kůry a vede k úbytku šedých buněk. V konečném důsledku může být pro postiženou osobu obtížné naučit se novým věcem nebo si něco nového zapamatovat. Také vzniknou problémy s udržením pozornosti. Cigarety zvyšují riziko demence a Alzheimerovy choroby.

Nedostatek spánku

V důsledku nedostatku spánku dochází k odumírání mozkových buněk. Taktéž nedochází k některým funkcím, které se během spánku regenerují. To se může projevit mimo jiné špatnou pamětí.

Zdroj: https://porady.interia.pl/zdrowie/zdjecie,iId,3048159,iAId,407027

Foto: Pixabay